Sultan Akbulut

Sultan Akbulut


Kazanan Karaman olsun

20 Mart 2019 - 19:38

Hayatımın hiçbir döneminde buna mesleki kariyerimde dâhil, siyasetin içinde olmadım. Hiçbir partiye de sırtımı dayamadım. Tabi bu ülkede yaşayan her vatandaş gibi benim de oy kullanma hakkım var. O hakkımı da bugüne kadar aklım ve mantığıma hangi aday ya da parti doğru geldiyse ondan yana kullandım. Kimi zamanda kararsız kaldım. Bu seçimde de aynı fikirdeyim. Sanırım birçok seçmende partiye mi yoksa adaya mı oy verip vermeme konusunda kararsız.

Evet, seçimlere 10 gün gibi bir zaman kaldı. Siyasetin nabzı ise daha hızlı atmaya başladı. Başkan adayları gezmedik mahalle, kurum, esnaf bırakmıyor. Neredeyse her köşeden bir aday çıkıyor karşımıza. Oylarınıza talibiz, Karaman için projelerimiz şöyle böyle diyerek seçmeni ikna etme çabasındalar. Tabi bu çabanın tek gayesi Karaman’ın daha müreffeh bir noktaya gelmesi için.

Ama ben yerel yönetimin yerli olmasından yana olanlardanım. İthal adaylar bugüne kadar Karaman’a pek bir şey kazandırmadı. Seçildiler. Görev sürelerini tamamladılar, sonra da geldikleri yerlere geri döndüler. Şimdilerde yüzlerini gören cennetlik misali.

Ben Karaman’ı Konya’nın gölgesinden kurtaracak, şehrin önünü açacak işinin ehli insanların yönetime gelmesini isteyenlerdenim. Bu A ya da B partisi meselesi değil. Yerel yönetim, yerel güç demektir. Bu şehri yönetmeye talip olan kişi burada doğmuş, büyümüş ve bu şehirde yaşayan biri olmalı. Yeri geldiğinde halkın içinde içten ve samimi olmalı. Makamından Karaman’ı yönetmemeli. Vatandaşa kapılarını kapatmamalı.

5 yıl önce Ertuğrul Çalışkan, 43 bin 802 oy alarak Karaman Belediye Başkanlığına seçilmişti. Çalışkan, 5 yıllık görev süresinde iyisiyle, kötüsüyle, hatasıyla, sevabıyla Karaman’a hizmet etmeye çalıştı. Birçok yeni proje onun döneminde hayata geçirildi. Kimi projesi ise yarım kaldı. İşte bu noktada şahsen ben bir dönem daha Başkan Çalışkan’a şans verilmesinden yanaydım. Çünkü her insan ikinci şansı hak eder. Ama AK parti 15 yıllık iktidarlığında ne yazık ki Karaman’a yerel yönetimde hiçbir zaman ikinci şansı vermedi. Ali Kantürk’le başlayan süreç Kamil Uğurlu ve Ertuğrul Çalışkan’la devam edip gitti.

Şimdi ise bu gelenek Mahmut Sami Şahin’le sürdürülmek isteniyor.

Sayın Şahin, her ne kadar Karaman’da doğup büyüdüğünü söylese de uzun yıllardır Karaman’dan uzak kalmış bir isim. Karaman ve başlıca sorunları hakkında ne kadar bilgi sahibi bilmiyorum doğrusu. Birçok Karamanlı da benimle aynı fikirde olsa gerek. Kendisine ithal aday gözüyle bakılıyor. Şahin’in özgeçmişinde tecrübeli bir belediyecilik geçmişi olduğu görülüyor. Ancak bütün bunlar Karaman’a ne gibi artılar kazandıracak bilinmez. Çünkü AK parti iktidarı döneminde verilen müjdelerden bir kısmı halen hayata geçirilmiş değil. Örneğin 5 yıldır bitirilemeyen bir hızlı tren hattı ve çevre yolu var. Tabi birde tatlı su projesi. Bugün yarın derken açılışları yılan hikâyesine dönen projeler yeni dönemde hayat bulur mu bekleyip göreceğiz.

Gelelim MHP’nin adayı Savaş Kalaycı’ya. Kendisi Karaman’ın öz evladı, burada yaşıyor ve Karaman’ı çok iyi tanıdığını söylüyor. Genç bir arkadaşımız çalışkan ve oldukça da iddialı. Birçok kişinin de yakınlığını kazanmış bir isim. MHP’nin tabanından yetişmesi siyasi kariyeri için bir artı, adaylık süreci de kendisinin siyasi kariyerinde önemli bir basamak olacak.

CHP’nin adayı Emin Ege, yıllarca Belediyenin içinde çeşitli kademelerde görev yapmış bir isim. Özellikle imar konusunda bilgi sahibi. CHP son dönemlerdeki seçimlerde hep oy kaybeden bir parti oldu. Bu seçimde oyunu artırıp artırmayacağı merak konusu.

Saadet Partisinde ise her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Şaban Şahin joker aday olarak öne çıktı. Şahin’in partisi son seçimlerdei azda olsa oy oranını artırmıştı. Ama bu oran iktidara gelmesine yetmeyecek gibi gözüküyor.

İYİ Partili Zühtü Bahadır Bayraç da genç bir isim. Aday olduğu Partisi gibi kendisi de siyasetin içinde yeni sayılır. Tabi bu adaylık süreci onun içinde bir tecrübe olacak. Belki bu seçimde istediği ivmeyi kazanamasa bile bir sonraki seçime daha hazırlıklı ve donanımlı olarak girebilir.

Uzun lafın kısası Karaman için hangi isim daha hayırlıysa o kazansın. Kaybeden değil, kazanan bir Karaman olsun. Şehrimizin ismi kötü olaylarla değil, daha güzel projelerle duyulsun. Hiçbir Karamanlı verdiği oydan pişmanlık duymasın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum