Sultan Akbulut

Sultan Akbulut


Bu seçimin galibi milletin iradesi oldu

07 Nisan 2019 - 22:13 - Güncelleme: 11 Temmuz 2020 - 19:35

Türkiye bir seçim sürecini daha geride bıraktı. 31 Mart’ta vatandaş sandığa gitti ve tercihini yaptı. Bu seçimde halk, partilere ve adaylara olan tepkisini de gösterdi. Kimi vatandaş, mensubu olduğu partinin adayına tepkisinden oyunu başka partiden yana kullandı. Kimisi ise partisinin ders çıkarması için oyunu başka adaydan yana tercih etti. Yani kısacası bu seçimin kazananı millet iradesi oldu.

17 yıldır AK parti iktidarlarıyla yönetilen ülkemiz bu 17 yıl içerisinde 5 genel, 3 yerel, 3 referandum ve 1 cumhurbaşkanlığı seçimi dâhil olmak üzere 12 seçim gördü. Bu seçimlerin hepsi de AK partinin başarılarıyla sonuçlandı. Ancak 31 Mart seçimleri özellikle AK parti açısından büyük bir hayal kırıklığı oldu. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Antalya, Adana gibi büyükşehirler olmak üzere birçok ilde AK parti seçimin kaybedeni oldu.

Karaman’da ise 2004 seçimlerinde Ali Kantürk ile başlayan 2009’da Kamil Uğurlu ve 2014’de Ertuğrul Çalışkan ile devam eden AK belediyecilik dönemi 31 Mart yerel seçimlerinde MHP’li Savaş Kalaycı’nın Belediye Başkanı seçilmesiyle de sona erdi.

Diğer illerde AK parti neden kaybetti bilmem ama Karaman’da kaybedişinin başlıca nedeni Karamanlı olan ancak Karaman’da yaşamayan bir adayla yola çıkılmış olmasıydı. Karaman daha önce Kamil Uğurlu’yla bu süreci tecrübe ettiği için yeniden aynı duruma düşmeyi göze almak istemedi. Bir diğer nedense Mahmut Sami Şahin’in bir başkan adayı olarak değil de adeta seçimi kazanmış biri gibi davranması da belki de ilk tepki çeken yanıydı. Bir diğer önemli husus da AK parti yönetiminin sanki ilk defa seçimlere giriyormuş gibi acemice tutumlarıydı. Umarım bu yenilgiden ders çıkarıp halkın iradesini yok saymamayı öğrenirler.

AK parti Karaman’da yalnızca merkezde kaybetmedi. Ermenek, Sarıveliller, Kâzımkarabekir ilçelerinde de mevcudiyetini koruyamadı. Lütfi Elvan’ın memleketi Ermenek’te AK partinin adayı ve mevcut belediye başkanı Uğur Sözkesen koltuğunu İYİ Partinin adayı Atilla Zorlu’ya kaptırdı. Böylelikle Ermenek’te de yeni bir dönem başlamış oldu. Sarıveliller’de ise Karaman’ın belki de en renkli başkanlarından olan ve bugüne kadar basınla arasını hep iyi tutan Hayri Samur, bağımsız aday Halil Kulak’a yenildi. Yine Kâzımkarabekir’de Ali İhsan Alanlı’da koltuğunu MHP’li Recep Boyacıoğlu’na kaptırdı. Yıllardır MHP’nin kalesi olan Ayrancı’da başarı elde edemeyen AK Parti bu seçimde de Yüksel Büyükkarcı engelini aşamadı. AK Partinin Karaman’da kazandığı tek ilçe Başyayla oldu. Beldelerde ise CHP’nin kalesi olan Akçaşehir ve Kazancı’da AK belediyecilik dönemi başladı.  Sudurağı ise mevcut başkanıyla yola devam edecek.

Bu seçim MHP’nin en başarılı dönemi oldu gibi gözüküyor. En son 1999 seçimlerinde Halil İbrahim Gülcan’la merkez belediyesini kazanan MHP 20 yıl aradan sonra bu kez Savaş Kalaycı’yla belediyecilik hizmetlerine geri dönmeye hazırlanıyor. Kalaycı çok sıkı bir seçim çalışması yürüttü ve bunun meyvesini de başkanlık koltuğuna oturarak aldı. Her ne kadar hala AK partinin YSK’ya itirazları sürse de Kalaycı’nın bu hafta içerisinde mazbatasını alması bekleniyor.

AK parti artık seçimi kaybettiğini kabul etmeli. Çünkü yenilgiyi kabullenmekte bir erdemdir. Umarım hatalarından ders çıkarırlar ve aynı hatayı önümüzdeki seçimlerde tekrarlamazlar. Savaş Kalaycı ve ekibine yeni dönemde başarılar diliyor, bundan sonra atacakları her adımda önce Karaman’a hizmet düsturunu unutmamalarını, yanlış kararların altına imza atmamalarını ben değil, biz olgusuyla hareket etmelerini öneriyorum. Çünkü artık Karaman’ın sadece siyasette değil,  her alanda kazanmaya ve kalkınmaya ihtiyacı var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum