Sultan Akbulut

Sultan Akbulut


Hoş Geldin Gönüller Sultanı

05 Mayıs 2019 - 17:01 - Güncelleme: 11 Temmuz 2020 - 19:34

Hoş geldin Ya Şehr-i Ramazan. Hoş geldin sefalar getirdin ömrümün, gönlümün sultanı. Sen Ramazan-ı Şerifsin. Seni anlatmaya ne benim kalemim ne de kelimelerim yeterli olur. Ramazan ayı bizler için bir fırsat. Şimdi sonsuzluğa açılan kapıyı ısrarla çalma vakti. Cömertlerin en cömerdinden isteme vakti. Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olan 11 ayın sultanı Ramazan’ı şerife bu yıl da kavuşturan rabbime şükürler olsun.

Bu akşam ilk teravih namazı için camiler dolup taşacak. Gece ilk sahur için davul sesiyle evlerin mutfak ışıkları aynı anda yanacak. Sahurla birlikte sabah ezanı beklenecek, dualar edilecek. Yarın Ramazan’ın ilk günü olduğu için evlerde hummalı bir iftar hazırlığına girişilecek. Çarşı pazarda ise tatlı bir telaş yaşanacak. Fırın önlerinde sıcak pide kuyrukları oluşacak, mis gibi tahınlı kokusu saracak etrafı. Ramazan’ın vazgeçilmezi hurmalar süsleyecek tezgâhları.
Sonrasında hısım akrabalarla açılacak oruçlar için iftar sofraları kurulacak. Kalabalık sofralarda birlikte dualar edilip iftar açılacak. 29 gün sürecek bereket ve ibadet ayı içerisinde en kutsal gecelerimizden olan Kadir gecemiz idrak edilecek. Sonrasında ise eskiden şeker bayramı dediğimiz Ramazan bayramına kavuşmayı nasip ederse rabbim bayram yapacağız.

Ramazan denilince eski Ramazanlar geliyor herkesin aklına ister istemez. Çocukluğumuzdaki kalabalık iftar sofraları, çoluk çocuk gidilen teravih namazları. Sonrasında Ramazan eğlenceleri, TRT’de Hacivat Karagöz gölge oyunları. Günümüzde ise bu gelenekler ne yazık ki bir bir yok oluyor. Şimdilerde kalabalık olmayan sofraların tadı tuzu yok. Herkes de bir asabiyet, gülmeyen yüzler, sokakta, pazarda birbirinin yüzüne bakmayan insanlar, hoşgörü ise hak getire.

Oysa Ramazan hoşgörü, sabır, ibadet, iyilik ayı değil miydi. Fakir fukaranın doyurulduğu, gözetildiği günler değil miydi. Şimdi ise ihtişamlı sofralarında keller, yağırlar birbirlerini ağırlıyor. Fakirlerin ise kapısı çalınmıyor. Ne çabuk unutuyoruz iyiliği, merhameti. İnsanoğluyuz ya nankörlük ruhumuzda var.

Mademki Allah bizleri bağışlamak, günahlarımızı affetmek için fırsat veriyor. O zaman merhametlilerin en merhametlisine sığınma vakti.  Zaten başkada gidecek kapımız yok. Selâm olsun, oruç tutmayı nimet bilenlere. Selâm olsun, Ramazan Ayı'nı nimet bilenlere. Selâm olsun, Allah Azimuşşan'a kul olanlara ve kulluğu nimet bilenlere. Ya Rabbi! Hoş gelen Ramazan’ın hoş bulduklarından eyle bizi. Ramazan’ı bizden, bizi Ramazan’dan hoşnut ve razı eyle!

Ramazan ayı, Sağlık, mutluluk, huzur ve bereket ile gelsin. Ramazan-ı Şerifimiz rahmet olsun, bereket olsun, şifa olsun. Hayırlı Ramazanlar…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum