Gezi ‘nin Genel Bir Değerlendirmesi
Hasan Dağtekin

Gezi ‘nin Genel Bir Değerlendirmesi

Başlarda birkaç ağaç olarak meselesi gibi görünen olaylar, çığ gibi büyümüş ve bir başkaldırıya dönüşmüştür.

Haftalardır gerek Türk gerekse Dünya basınını meşgul eden Gezi Parkı olaylarına değinmek istedim. Dünya basını oldukça ilgi gösterdi bu olaylara. Nasıl ilgi göstermesin ki, işlerine geldi tabi ki de. Gelişmekte olan Türkiye’nin içişlerinde hükümete karşı ayaklanmalar çıkmış, ülke maddi ve manevi yönden büyük zararlara uğramıştır.


Başlarda birkaç ağaç olarak meselesi gibi görünen olaylar, çığ gibi büyümüş ve bir başkaldırıya dönüşmüştür. Diktatörlüğe karşı bir ayaklanma olarak nitelendirdikleri direnişlerinde gerek Türk halkına, gerekse devlet ekonomosine büyük zararlar vermişlerdir. Bazı siyasi grupların, ideoloik kesimlerin, sanatçı çevrelerin ve taraftar gruplarının özellikle de Çarşı grubunun destek vermesiyle olay bir İstanbul değil, Türkiye meselesine dönüşmüştür.


Gezi Parkı olaylarının devlete uğrattığı zarar ise çok ağır olmuştur. Nitekim Başbakan Erdoğan yaptığı bir açıklamada, 89 polis aracı, 42 otomobil, 22 belediye halk otobüsü ve 94 işyerinde hasar olduğunu iş makinelerinin yakıldığını belirtti ve bu olayların 100 milyon .TL’yi aşan bir zarara yol açtığını söyledi.Taksim ve civarındaki dükkanlarda bulunan esnafın haftalarca dükkanlarını açamaması ve işyerlerinin zarar gördüğünü de hesaba katarsak olayların ne denli büyük sorunlara yol açtığını daha iyi anlarız.


Gezi Parkı olaylarının dış mihraklar tarafından desteklendiği açıkça görülmektedir. Nitekim, yabancı uyruklu kadınların eylemcileri yönlendirmesi, CNN’in özellikle 8.5 saat gaz maskesiyle ve savaş muhabirleriyle yayın yapması ve esnafın 200 lira isyanı gibi dış bağlantılar konusunda tartışmalar sürerken ünlü işadamı Zeynel Abidin Erdem ilginç bir bilgi paylaştı. Erdem olaylar esnasında geç saatte bir arkadaşının kendisine aktardığı dikkat çekici bir ayrıntıyı anlattı. Erdem arkadaşının kendisine “Geç saatte 600 tane pizza geldi, sordum 600 pizzanın parası nereden geldi? Adam dedi ki “Efendim Meksika’dan bir kredi kartıyla ödendi” dediğini aktardı. Erdem’in bu açıklamaları dış bağlantıların desteği olduğu iddialarını güçlendiriyor.


Çözüm süreci gibi ülkemiz için kritik olayların yaşandığı, komşularımızın içişlerinde ciddi alevlenmelerin olduğu dolayısıyla huzur ve barış ortamına en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde tüm halkımızı sağduyuya davet ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AVM Perakende Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 15,9 arttı
AVM Perakende Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 15,9 arttı
Denizli’de mültecilere yönelik operasyon: 65 gözaltı
Denizli’de mültecilere yönelik operasyon: 65 gözaltı