Yüksel Ayhan

Yüksel Ayhan


30 yıl sonra Karaman!

21 Haziran 2019 - 22:58 - Güncelleme: 11 Temmuz 2020 - 19:33

Karamanoğulları doğudan saldırılara geçen Moğollara karşı başarılı müdahale etmeseydi  Osmanlı büyük ihtimal iyi bir şekilde ilerleyemezdi. Bu durumu çok iyi bilen Moğol hakanı o dönem şu sözü diyor;"Eğer Karamanlılar olmasaydı güneşin battığı yere (Batı Anadolu ya) kadar giderdik.

Moğol Hakanı Kazan Han
 

   Karamanoğulları’nın Türk boyları içerisinde çok önemli bir yeri vardır. Orta Asyada, Batıya yaptıkları zorunlu göç dönemlerinde ve özellikle Türk yurdu vatanı haline getirdikleri Anadolu’da olsun, adlarını her zaman ön planda duyurmuş, göçler boyunca bile geçtikleri yerlerde silinmez izler hatıralar bırakmışlardır. Anadilimizi, Müslümanlığı, örf ve adetlerimizi göreneklerimizi Türk kültürünü Bayrak ve vatan sevgisiyle çarpan kalpleriyle memleket ve yurt sevdasını her devirde hiçbir engel karşısında yılmadan yorulmadan korumuşlardır.  Vatan uğrunda çekinmeden canını feda eden yiğitlerin barındığı yerdir Karaman.

    Osmanlıya Beylik izni vererek bir cihan devletinin oluşmasında sağlam temeller atan,Moğol Hakanının bile önünü keserek övgüsünü alan korkusuz Türk milliyetçilerinin yurdudur Karaman.
    Saygıdeğer hemşerilerim Bize tarihten sayısız övünç kaynağı bırakan Karamandan Karamanoğullarından gururla bahsettik. Peki bugün durum ne? Karamanoğlu Mehmet beyin atasının Nure Sofinin mezarı halen virane bakımsız halde, 21 Haziran 1989 yılında il olduk. 30 yıl oldu halen Konya Karaman diye anılmakta bir ilçe olarak bilinmekteyiz. Karamanı yeterince tanıtamadık yeterince anlatamadık. Üzülerek görüyorum ki halen değişen pek birşey göremiyoruz. Bugüne kadar bu yüzden hep Karamanı temsil eden seçilmişleri ve Karamani yönetenleri eleştirdik. Yine bu konuda yetkililerimizi yine eleştiriyorum. Fakat Karaman'da olsun gurbette olsun yaşayan Karamanlıları da eleştiriyorum. Teknoloji ışık hızında ilerlerledi.  Facebook gibi  birçok sosyal iletişim ağları hizmetimizde elimizin altında. Sonuç malesef yine ortada.  Her Karamanlı artık Karamanı hakettiği şekilde tanıtmalı. Bugün 21 Haziran Karaman olarak yine sınıfta kaldık.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum