Karaman'dan yarışmaya katılan kangal cinsi köpek Türkiye 1.'si oldu

Karaman'da saf ırk kangal besiciliği yapan Saffet Urgancı ve Ahmet Sonkur'un birlikte yetiştirdiği 'Canpolat' adlı kangal cinsi köpek, Türkiye 1.'si seçildi.

Editör: Karamanca
24 Ekim 2021 - 15:42 - Güncelleme: 24 Ekim 2021 - 16:06
Halk arasında 'Kangal güzellik yarışması' olarak bilinen '2021 Evren Benli Güzellik Yarışması' festivali bugün Niğde ilinde yapıldı.

Festivale Türkiye'nin farklı bölgelerinden çok sayıda kangal cinsi köpek katıldı. Festivale Karaman'ı temsilen saf ırk kangal besiciliği yapan Saffet Urgancı ve Ahmet Sonkur'un 'Canpolat' isimli köpeği de katıldı.

Jüri üyeleri tarafından festivale katılan köpekler tek tek incelenirken, 'Anadolu çoban köpeği yetişkin erkek' kategorisinde Karaman'dan yarışmaya katılan Canpolat Türkiye 1.'si seçildi.

''Bu saf ırkı tüm köylerimize yaymak istiyoruz''

Amaçlarının ileriye dönük olarak bu saf ırk Kangal köpeğini tüm köylere yaymak olduğunu ifade eden Saffet Urgancı ve Ahmet Sonkur, “Şu an biz Karaman’da yaşıyoruz ve bu işi de burada yapıyoruz. Bundan dolayı da düşüncemiz yetkili kurumlarımız öncülüğünde bu saf ırkı Karaman’daki tüm köylerimize dağıtarak çoğaltmaktır. Bu da hemen olmasa da zamanla olacaktır.

Şuanda çiftliğimizde dişisi ve erkeği ile tüm köpeklerimiz hakiki saf ırk olan Kangal köpekleridir. Yetiştirdiğimiz köpeklerimiz girdiği her yarışmadan alnının akıyla çıkmaktadır'' diye konuştular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum