alanya tıkanık açma

Essen Üniversitesi Kliniği'nde Türk hastada ölmüş

Almanya'da dün Covid-19 hastalarını öldüren doktorun tutuklanmasının ardından geçtiğimiz aylarda aynı hastanede Covid-19'dan hayatını kaybeden Türk hastanın doktorun kurbanlarından biri olabileceği düşünülüyor.

Essen Üniversitesi Kliniği'nde Türk hastada ölmüş
Editör: Karamanca
22 Kasım 2020 - 23:21 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 23:26
Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Essen kentinde bulunan Essen Üniversitesi Kliniği'nde görevli 44 yaşındaki başhekimi, korona virüs hastalarına öldürücü derecede yüksek ilaç verdiği iddiası ile tutuklanmıştı. Essen Savcılığı ve Essen Emniyet Müdürlüğü tarafından ortak yürütülen soruşturmada, doktorun 47 ve 50 yaşlarında iki Covid-19 hastasına yasa dışı ilaç verdiği ve hastaların ölümüne neden olduğu belirtilmişti. 13 ve 17 Kasım tarihilerinde meydana gelen hasta ölümleri sonrası polis ikinci hastanın ölümünden bir gün sonra doktoru gözaltına almıştı. Hakim karşısına çıkartılan başhekim ifadesinde, hastanın ve yakınlarının acısına son vermek istediği için böyle bir eyleme kalkıştığını ifade etmiş ve suçunu kabul etmişti.

Başhekimin iki hasta dışında, başka hastalara da ilaç verip öldürüp öldürmediği ise araştırılıyor. Klinikte, Almanya'daki Covid-19 hastaları dışında Hollanda ve İtalya gibi ülkelerden de hastalar tedavi ediliyordu.

Türk hastada aynı hastanede ölmüştü
Geçtiğimiz aylarda tutuklanan başhekim ile aynı klinikte Covid-19 tedavisi gören Türk kökenli bir genç de hayatını kaybetmişti. Gencin ailesi hastaneye dava açmıştı. Olayın ardından Türk gencin de başhekimin kurbanlarından biri olup olmadığı sorusu akıllara geldi.

Başhekim hastalarına yasa dışı ilaç vermek ve hastaların ölümüne neden olmaktan suçlanıyor. Klinik yönetimi ise olaya ilişkin açıklamasında, konuyu açıklığa kavuşturmak için soruşturmayı yürüten yetkililerle birlikte çalıştıklarını ve doktorun görevden alındığını duyurdu.

Der 44-jährige Chefarzt der Universitätsklinik Essen in Essen, Nordrhein-Westfalen, wurde mit dem Vorwurf festgenommen, er habe Coronavirus-Patienten tödlich hohe Medikamente verabreicht. In der gemeinsam von der Essener Staatsanwaltschaft und der Essener Polizei durchgeführten Untersuchung wurde festgestellt, dass der Arzt zwei Covid-19-Patienten im Alter von 47 und 50 Jahren illegale Drogen verabreichte und den Tod der Patienten verursachte. Nach dem Tod der Patienten am 13. und 17. November nahm die Polizei den Arzt am Tag nach dem Tod des zweiten Patienten fest. In seiner Erklärung vor dem Richter erklärte der Chefarzt, er habe eine solche Tat versucht, weil er den Schmerzen des Patienten und seiner Angehörigen ein Ende setzen wollte und seine Schuld eingestand.

Es wird untersucht, ob der Chefarzt neben zwei Patienten auch anderen Patienten Medikamente gegeben und diese getötet hat. Neben Covid-19-Patienten in Deutschland wurden auch Patienten aus Ländern wie den Niederlanden und Italien in der Klinik behandelt.

Der türkische Patient starb im selben Krankenhaus
Ein junger Mann türkischer Herkunft, der in derselben Klinik wie der in den letzten Monaten festgenommene Chefarzt mit Covid-19 behandelt wurde, starb ebenfalls. Die Familie des Jugendlichen hatte das Krankenhaus verklagt. Nach dem Vorfall stellte sich die Frage, ob die türkische Jugend auch eines der Opfer des Chefarztes war.

Der Chefarzt wird beschuldigt, seinen Patienten illegale Drogen verabreicht und deren Tod verursacht zu haben. In ihrer Erklärung zu dem Vorfall gab die Klinikleitung bekannt, dass sie mit den Behörden zusammenarbeiten, die die Untersuchung durchführen, um das Problem zu klären, und der Arzt wurde entlassen.

YORUMLAR

  • 0 Yorum