En çok tarihi eser kaçakçılığı bakın hangi şehirde?

TBMM Kaçakçılıkla Mücadele Komisyon raporuna göre, tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında son 5 yılda 12 bin 84 olay yaşandı.Çoğu sikkelerden oluşan 373 bin eser ele geçirildi.

En çok tarihi eser kaçakçılığı bakın hangi şehirde?
En çok tarihi eser kaçakçılığı bakın hangi şehirde? Karamanca
Advert

Nisan ayında yayımlanan TBMM Kaçakçılıkla Mücadele Komisyonu raporuna göre, tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında son 5 yılda yaşanan 12 bin 84 olayda 373 bin eser ele geçirildi.

Rapora göre 2012-2017 içerisinde Jandarma'nın sorumluluk bölgesinde meydana gelen kültür ve tabiat varlığı kaçakçılığı olaylarının yüzde 61’ini kaçak kazılar, yüzde 19’unu ise sit koşullarına aykırı hareket suçları oluşturuyor. Raporda, Antalya’nın 577 olayla en çok kaçakçılık olayının yaşandığı il olduğu belirtildi. Antalya’yı 361 olayla İzmir, 359 olayla Konya, 346 olayla Muğla ve 281 olayla Manisa izledi.

Jandarma sorumluluk bölgelerinde ele geçirilen tarihî eserlerin büyük bir kısmının sikkelerden oluştuğu belirtildi. Raporda “Sikkelerin dedektör ile kolaylıkla tespit edilebilmesi, hacim olarak fazla yer kaplamaması, bir yerden bir yere naklinin kolay olması, yurtiçi ve yurtdışında alıcısının çok olması” olarak belirtildi.

2003-2017 yılları arasında Almanya, Avusturya, Avustralya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Hırvatistan, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Sırbistan’dan 4 bin 314 adet kültür varlığı Türkiye’ye iade edildi. Söz konusu eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze müdürlüklerinde koruma altına alınarak yerli ve yabancı bilim insanları ile meraklıları için ziyarete açıldı.

 

Habertürk

 

TARİHİ ESER DEFİNE SİKKE kaçakçılık en çok hangi şehirde ilde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hırsızlık olayı şüphelilerinin savunması pes dedirtti
Hırsızlık olayı şüphelilerinin savunması pes dedirtti
Kaybolduktan 5 yıl sonra cesedi bulunan yaşlı kadın defnedildi
Kaybolduktan 5 yıl sonra cesedi bulunan yaşlı kadın defnedildi