Reklamı Geç
Advert

Ankara Büyükşehirin kahramanları “Sualtı Arama Kurtarma Timi”

Türkiye’deki itfaiye teşkilatları içerisinde örnek teşkil eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Sualtı Arama Kurtarma Timi, kurulduğu 1997 yılından bu yana önemli çalışmalara imza atıyor..

Ankara Büyükşehirin kahramanları “Sualtı Arama Kurtarma Timi”
Ankara Büyükşehirin kahramanları “Sualtı Arama Kurtarma Timi”

Türkiye’deki itfaiye teşkilatları içerisinde örnek teşkil eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Sualtı Arama Kurtarma Timi, kurulduğu 1997 yılından bu yana önemli çalışmalara imza atıyor.
İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı Sualtı Arama Kurtarma Timi, arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra hem kendi personeline hem de başka illerden gelen itfaiye personeline dalış ve arama kurtarma eğitimi veriyor. Yaz kış demeden aralıksız arama kurtarma çalışmalarına ve eğitimlere devam eden Sualtı Arama Kurtarma Timi, her ay 3 gün Kesikköprü’de, yılda iki kez de Didim’de eğitim kampına giriyor. Uzman eğitmenler ayrıca Denizli, Konya, Bolu, Malatya, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan gelen ekiplere bulanık su ve irtifa dalışları gibi deneyim isteyen çalışmalar konusunda eğitim veriyor. Deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarına da destek veren ekip, ilk yardım başta olmak üzere yurdun dört bir yanında yaşanan felaketlerde kurtarma çalışmalarına katılarak hayat kurtarıyor.

"Boğulma vakaları azaldı"
2017 yılı verilerine göre boğulma vakalarının azaldığını belirten yetkililer, zor şartlarda çalışma yürütüyor. 44 metre derine kadar inerek çalıştıklarına dikkat çeken kurtarma timi, sık sık hipotermi (vücut ısısının bir anda düşmesi) tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Vücut ısılarını koruyan uygun giysilerle dalış yapan balıkadamlar, her koşulda görevini başarıyla yerine getiriyor. Sadece bu yıl yaşanan boğulma vakalarında 5 ceset çıkaran arama kurtarma ekibi, 6 hayvanı da kurtarmayı başardı. Tim son olarak buz tutmuş bir gölde donmak üzere olan bir köpek ile kuyuya düşen 400 kilo ağırlığında bir boğayı kurtardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kontrolden çıkan kamyonet tarlaya devrildi: 1 yaralı
Kontrolden çıkan kamyonet tarlaya devrildi: 1 yaralı
Eskişehir’de uyuşturucu operasyonu, 10 gözaltı
Eskişehir’de uyuşturucu operasyonu, 10 gözaltı