Yüksek Performanslı Web Hosting Hizmeti İçin Adres Artık daha.net

Hosting adını sıklıkla duyduğumuz ve web sitelerinin çevrimiçi platformlardaki varlığının temeli olan bir hizmettir.

Yüksek Performanslı Web Hosting Hizmeti İçin Adres Artık daha.net
Editör: Karamanca
02 Temmuz 2022 - 08:53
Web sitelerinin ya da web sayfalarının internet ortamında görüntülenmesi için ihtiyaç duyduğu hizmetleri ve teknolojileri sağlayan firmalara hosting hizmet sağlayıcı denilir. daha.net sektörünün lider ismi olarak hem bireysel hem kurumsal ihtiyaçları en yüksek performansla karşılamaya yönelik hosting paketleri ile kaliteli hizmet sunar.

daha.net Sınırsız Hosting hizmeti; sunucu yönetimi, donanım ve insan kaynaklarından tasarruf etmeyi sağlayan özellikleriyle ön plandadır. Sınırsız Hosting paketlerindeki tüm web sitelerine web sitesi sahiplerinin talepleri doğrultusunda Let’s Encypt tarafından SSL kurulur. Ayrıca SSL sertifikaları 3 aylık periyotlarda otomatik olarak yenilenir.

Sınırsız Hosting paketlerinin Windows ya da Linux olarak seçilmesi mümkündür. Windows Hosting paketlerinin stabil bir şekilde çalışması için asp ve asp.net yazılım diline gereksinim duyulurken Linux hosting paketlerinde PHP kullanımı gündeme gelmektedir.

Sınırsız Hosting paketlerinde Windows sunucularda Plesk, Linux sunucularda ise cPanel hosting kontrol paneli kullanılır. İsteğe bağlı olarak cPanel’in de Plesk Panel’in de Türkçe olarak kullanılması mümkündür.

Sınırsız Hosting sunucuları TIER III veri merkezi üzerinde yedekli elektrik ve internet altyapısıyla çalışır. Son teknoloji altyapısı 7/24 monitörize edilerek %99 uptime garantisi verilir. Ayrıca daha.net'in tüm Windows ve Linux sunucuları haftalık olarak yedeklenir. Windows sunucuların yalnızca sunucu bazlı yedeklenmesine karşın Linux sunucuların ek olarak site/hesap bazlı yedeklenmesi de mümkündür.

Web Hosting Ne İşe Yarar?


Web hosting web sitesinin ya da uygulamasının internette erişilebilir olmasını sağlayan bir hizmet olma özelliğine sahiptir. Diğer yandan web sitesi oluşturma aşamasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar arasında yer alır. Genellikle web sitelerini barındıran fiziksel sunucuları koruyan, yapılandıran ve çalıştıran işletmeler olan web barındırıcıları web hosting hizmetlerini sağlar. Kaliteli hizmet veren bir web hosting hizmet sağlayıcıdan hosting planı alınması HTML ve CSS dosyalarının yanı sıra medya içeriği ve diğer belgeler gibi web sitesi verilerinin depolanması için sunucu alanı kiralanması demektir.

Bilgi işlem sunucularını kiralayan web hosting barındırıcılarının sunduğu web hosting hizmeti sayesinde web sitelerine çevrimiçi olarak erişilmesi için gereken yazılım, hizmet ve bağlantı elde edilir. Sunucular aslında web dosyalarını dünya çapında web’de depolayarak kullanıma sunan bilgisayarlar olma özelliği taşır. İnternete bağlı herhangi bir bilgisayarın sunucu olarak kullanılması mümkün olmakla birlikte yapılandırma süreci genellikle kullanıcılar açısından karmaşık bir hal alabilir. Bu yüzden pek çok web sitesi sahibi kurum içi özel sunuculara sahip olmaktansa tercihlerini web barındırıcıların sunucu alanlarından yana kullanırlar. Bununla birlikte web hosting hizmeti almak internet kullanıcılarının bir web sitesine erişebilmesi için yeterli değildir. Web sitesine erişim sağlanabilmesi için alan adına gereksinim vardır.

Domain name seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri seçilen domain name’in akılda kalıcı ve kısa olmasıdır. Özgün ve marka değeri yüksek alan adlarının tercih edilmesi kadar önemli olan diğer nokta domain name’in net ifadeler içermesi, kolayca telaffuz edilmesi ve içinde özel karaktere yer verilmemesidir.

Seçilen domain name kayıt edilmeden önce kayıt edilmek istenilen alan adında mevcut bir marka tescili olup olmadığı domain sorgulama işlemi ile kontrol edilmelidir. Ayrıca popüler ve köklü geçmişi olan markalarınkine benzer isimlerle domain name tescil ettirmekten kaçınılmalıdır.

Marka için bir domain name tescil edileceği zaman marka adıyla ya da işletmeyle uyumlu domain name seçmeye özen gösterilmelidir. Bunun için domain name kayıt işlemi öncesi niche’le ya da internet kullanıcılarının ilgi alanlarıyla uyumlu popüler anahtar kelimelerin ve arama terimlerinin araştırılması fayda sağlayabilir. Bu sayede seçilen yüksek organik arama potansiyeline sahip domain name’ler ile organik ziyaretçi trafiğini artırmak mümkündür.

Domain name kayıt işlemi sırasında standart olarak domain satın alan şahıs ya da firmanın bilgileri ICANN sistemine girilir. Alan adının kullanılabilirlik durumu ile son kullanma tarihi gibi bilgilere Whois sorgulaması ile erişmek mümkündür. Eğer Whois gizleme özelliği aktive edilirse alan adı kayıt bilgileri 3.kişiler tarafından görüntülenemez. Böylece kişisel bilgi gizliliğinin ve veri güvenliğinin sağlanması mümkün olur.

Alan adı tescil hizmetinin bir kayıt kuruluşundan bir diğerine taşınması işlemi domain transferi olarak adlandırılır. Domain sahipleri mevcut kayıt operatörleriyle çalışmak istemediklerinde bir başka kayıt operatörüne geçiş yapabilirler. Domain transfer işlemi alan adının mevcut kayıt operatöründen alan adı transfer şifresinin alınmasıyla başlar. Bu işlemin tamamlanabilmesi için alan adında kilit bulunmaması ve Administrator Contact adresindeki mailin kullanıcının erişebileceği aktif bir mail adresi olması şartı aranır. Daha sonra istenilen kayıt operatörüne transfer talebi iletilir. Bununla birlikte alan adı transferi yapılması için alan adı tescil tarihi üzerinden en az 60 gün geçmiş ve bitiş süresine 20 günden fazla zaman kalmış olmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum