Nazım Hikmet'in oğlu hayatını kaybetti

Nazım Hikmet’in oğlu Memet Nazım, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Nazım Hikmet'in oğlu hayatını kaybetti
16 Ekim 2018 - 11:15


Nazım Hikmet'in oğlu ressam Memet Nazım'ın 67 yaşında, Fransa'nın Limoge kenti yakınında yaşadığı küçük bir kasabada hayatını kaybettiği öğrenildi. Yakın dostu Utku Varlık, uzun zamandır tedavi gören Memet Nazım Ran'ın, bir yıl evvel birlikte yaşadığı arkadaşı Dominique'i kaybettikten sonra kendini bir türlü toparlayamadığını ve hayata yenik düştüğünü söyledi. Varlık, Memet Nazım'ın ölüm haberini, “Mehmet Nâzım'ı yitirdik; Yakın ve uzak bellek, bana tarifsiz bir hüznü anımsatıyor. Uzaklaşıyoruz yavaş yavaş” ifadeleriyle duyurdu.

İşte Mehmet Nazım'ın son fotoğrafı

Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet'in oğlu Mehmet Nazım'ın vefatı, ilginç bir ayrıntıyı da ortaya çıkardı. Yakın dostları, Fransa'da yaşayan 67 yaşındaki ressam Mehmet Nazım'ın yıllardır objektiflerden kaçtığını belirterek, “40 yıl önceki fotoğrafları dışında tek görüntüsü yok. Bu yüzden vefat ilanında Gary Cooper'ın fotosu kullanıldı” dedi. Mehmet Nazım'ın son fotoğraflarından birine İHA ulaştı.

Bugünkü gazetelerde Nazım'ın 40 yıl önce yurtdışında çekilmiş gençlik fotoğraflarının kullanılması dikkat çekti.

Yayınlanan fotoğrafın İstanbul Büyükada'da 4 yıl önce çekildiği öğrenildi. Mehmet Nazım, açtığı babalık davası sonrası ünlü şairin dünyadaki tek yasal mirasçısı olma hakkını elde etmişti. 

nazım hikmet

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum