Lyon'da 2. Dünya Savaşı'nda kalma bomba bulundu

Fransa'nın Lyon kentinde 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir bomba bulunurken, bölgedeki 4 bin 500 kişi tahliye edildi.

Lyon'da 2. Dünya Savaşı'nda kalma bomba bulundu
Editör: Karamanca
07 Mart 2021 - 20:18 - Güncelleme: 07 Mart 2021 - 20:20
Fransa'nın Lyon kentinde bulunan 2. Dünya Savaşı'ndan kalan bombayı etkisiz halet getirmek için ekipler harekete geçti. Lyon Valiliği, bombanın güvenli bir şekilde etkisiz hale getirilmesi için tedbir amaçlı bölgedeki yaklaşık 4 bin 500 kişiyi tahliye etti. Lyon Belediyesi, tahliye edilen kişileri 5 farklı geçici kabul merkezine yerleştirdi.

4 buçuk saat süren operasyon hakkında açıklama yapan Lyon Valiliği, "Bomba artık bir tehlike arz etmiyor. Ancak operasyon için, güvenlik çemberinin kurulması ve mayın temizleme hizmetlerinin müdahalesi için birkaç bin kişinin tahliyesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Operasyonun başarıyla gerçekleştiğini açıklayan Lyon Belediyesi ise, "Vaise'de birkaç ay önce keşfedilen İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan bombanın etkisiz hale getirilmesi ve tahliyesi tamamlandı" ifadelerini kullandı. Bombanın imha edilmek üzere Fransa'nın Doğu'sundaki Colmar şehri yakınlarında bir araziye gömülüp patlatılacağı bildirildi.

Yurt inşaatı sırasında bulunmuştu

Yaklaşık 150 kilogram patlayıcıya sahip bomba, Lyon'un 9. Bölgesi Vaise'deki bir öğrenci yurdunun inşaat alanında bulunmuştu. Yerel tarihçilere göre, bomba 26 Mayıs 1944'te, Lyon Alman işgali altındayken bir Amerikan bombardımanı sırasında atıldı.

Les équipes ont pris des mesures pour neutraliser la bombe laissée par la Seconde Guerre mondiale à Lyon, en France. Le gouvernorat de Lyon a évacué environ 4500 personnes dans la zone à des fins de précaution afin de désamorcer la bombe en toute sécurité. La municipalité de Lyon a placé les évacués dans 5 centres d'accueil temporaires différents.

Faisant une déclaration au sujet de l'opération, qui a duré 4 heures et demie, le gouverneur de Lyon a déclaré: "La bombe ne présente plus de danger. Cependant, pour l'opération, plusieurs milliers de personnes doivent être évacuées pour la mise en place du cercle de sécurité l'intervention des services de déminage ".

Annonçant que l'opération avait été menée avec succès, la municipalité de Lyon a déclaré: «La bombe laissée par la Seconde Guerre mondiale découverte à Vaise il y a quelques mois a été neutralisée et évacuée». Il est rapporté que la bombe sera enterrée et détonée dans un champ près de la ville de Colmar dans l'est de la France pour être détruite.

Il a été retrouvé lors de la construction du dortoir

La bombe, contenant environ 150 kilogrammes d'explosif, a été retrouvée sur le chantier d'un dortoir étudiant à Vaise, dans le 9e arrondissement de Lyon. Selon les historiens locaux, la bombe a été larguée le 26 mai 1944, lors d'un bombardement américain alors que Lyon était sous occupation allemande.

YORUMLAR

  • 0 Yorum