Kaynaklar tükeniyor, denize akıp giden suyun yüzde 25'i şehre yetiyor

Buradan günlük 3 milyon metreküp suyun Akdeniz'e akıp gittiğini hesaplarsak, 365 günde 1 milyar metreküpün üzerinde bir su, denize akıp gitmiş oluyor.

Kaynaklar tükeniyor, denize akıp giden suyun yüzde 25'i şehre yetiyor
Editör: Karamanca
14 Kasım 2023 - 10:43 - Güncelleme: 14 Kasım 2023 - 11:04
Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, şehir merkezine 30 kilometre mesafedeki Göksu nehrinden yılda 1 milyar metreküp suyun boşuna Akdeniz'e aktığını söyledi.

Bostanözü köyünden geçen Göksu'yu Karaman'ın kurtuluşu olarak gördüklerini ifade eden Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, "Bu nehirden günlük yaklaşık 3 milyon metreküp su Akdeniz'in tuzlu sularına karışıyor. Devletimiz yılardır ciddi projelere imza atıyor ve hayata geçiriyor. Bu projelerden en büyüğü de Karaman tarımının Göksu'yla buluşması olacaktır.

Bununla ilgili devamlı olarak çalışmalar ve gündem oluşturmaya çalışıyoruz. Şu anda bu suyun Karaman'a 450-500 metre bir kod farkı var. Devletimiz GAP bölgesinde 120 kilometre uzunluğunda tarım için sulama kanalı yaptı. Karaman'da ise yeni teknoloji ve güneş panelleri ile yerin yaklaşık 300 metre aşağısından su çekiliyor. Karaman Ovasının vakit kaybetmeden denize boşuna akan bu suyla buluşması gerekiyor. Bu suyun sadece yüzde 25'i Karaman'a, ovasına yetiyor.

Buradan günlük 3 milyon metreküp suyun Akdeniz'e akıp gittiğini hesaplarsak, 365 günde 1 milyar metreküpün üzerinde bir su, denize akıp gitmiş oluyor. Karaman'da yeraltı kaynaklarında artık sona gelindi. Bu projenin hayata geçilerek yapılması gerekiyor. Ovanın bereketli toprakları artık susuzluktan ekilemeyecek duruma geldi. Devletimizin bu durumu önemseyerek biran önce çalışmalar yapması gerekiyor. Bu sorunu biz Karaman Ziraat Odası olarak her zaman dile getireceğiz" dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet bal
    7 ay önce
    valimiz milletvekillerimiz DSİ yetkilileri ziraat odası hep birlikte bir proje yapsanız suyu Karaman ovasına getirseniz ekonomi şahlanır.sayin bayram