İzinli mahkumlar cezaevine ne zaman dönecek

Cezası devam eden mahkumlar için tedbirler kapsamında çıkartılan koronavirüs izni bitiyor. Özellikle mahkum ve mahkum yakınlarının merakla beklediği açıklama geldi. Peki mahkumların cezaevlerine dönüş tarihi nedir? Cezaevlerine dönüş süreci nasıl olacak? İşte merakla beklenen soruların cevapları.

İzinli mahkumlar cezaevine ne zaman dönecek
Editör: Karamanca
12 Kasım 2021 - 11:54
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yeni açıklamada izindeki hükümlülerin yasa gereği izin sürelerinin sona ereceği tarih bildirildi. Açık cezaevlerinden 15 Nisan 2020'de koronavirüs nedeniyle evlerine gönderilen mahkumların 9 defa uzatılan salgın izni, 30 Kasım'da sona erecek.

Adalet Bakalanlığı'ndan yapılan KOVID-19 izin dönüşüne ilişkin duyuruda şu ifadelere yer verildi;

''7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 sayılı Kanun‘un Geçici 9. maddesi kapsamında, Kanun’un yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlüler izne gönderilmiş olup yasa gereği izin süreleri 30 Kasım 2021 tarihinde son bulacaktır.

Ceza infaz kurumlarının toplu yaşanılan yerler olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınan tedbirlerin yanı sıra KOVID-19 izninden dönecek olan hükümlülerin;

-Aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmaları, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamaları,
-Kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri,
-Kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları,
-Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları, gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur''

Dönüş süreci nasıl işleyecek?

Kabine toplantısında alınan karar doğrultusunda 30 Kasım itibariyle cezası dolan mahkumlar cezaevlerine geri dönmeyecek. Fakat ceza süresi dolmamış olanlara Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiğine yönelik tebligat iletilecek. Tebligata rağmen dönmeyen mahkûmlar firari sayılıp, haklarında yakalama kararı çıkarılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum