Geceden toplandılar ancak, beklenen ışık olayı gerçekleşmedi

Geceden toplandılar ancak, beklenen ışık olayı gerçekleşmedi
Editör: Karamanca
21 Mart 2024 - 11:33 - Güncelleme: 21 Mart 2024 - 11:41
Siirt'in Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretleri'nin yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması hadisesi, havanın yağmurlu olması nedeniyle izlenemedi.

Siirt'in Tillo ilçesinde 260 yıl önce İbrahim Hakkı Hazretleri'nin yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlatması hadisesi, yağmurlu hava nedeniyle izlenemedi. Valilik himayelerinde Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesi tarafından düzenlenen programda sabah namazında vatandaşlar ilçede bir araya geldi. Saat 06.25 sularında ilçe meydanında yapılması planlanan program, olumsuz hava şartları nedeniyle Tillo Belediyesi Konferans Salonu'na alındı. Programda İbrahim Hakkı Hazretleri'nin hayatı ve hadiseyi anlatan belgesel izlenerek, Kur'an-ı Kerim okundu ve ilahiler seslendirildi.

Programa Vali Kemal Kızılkaya, Vali Yardımcısı Şeyma Aktaş Semiz, Tillo Kaymakamı Mehmet Ali Semiz, Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın, İl Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, İl Müftüsü Şakir Pinal ve vatandaşlar katıldı.

Işık hadisesi nedir?

Siirt'in Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah'ın 1734'te vefatının ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?" diyerek arayışa girip, hocası için yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş duvar yaptı.

Her yıl ekinokslarda doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri'nin kabrinin başucuna yansıyor. 1960'lı yıllarda yapılan restorasyonda pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale geldi. 2011'de farklı üniversitelerden bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılması ile ışık hadisesi tekrar izlenmeye başlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum