Espresso ve Filtre Kahve Arasındaki Farklar

Espresso ve filtre kahve 3. nesil kahve kültürüyle beraber tüketim alanı yaygınlaşan ana kahve çeşitleri arasında yer alırlar. Kahvenin o keskin aromasının damakta bıraktığı müthiş his kahveseverlere gerçek bir haz yaratır.

Espresso ve Filtre Kahve Arasındaki Farklar
Editör: Karamanca
04 Ağustos 2021 - 19:01Çoğu zaman bu iki kahve arasındaki fark tam olarak anlaşılamaz. Tek fark boyut ve aroma farkı gibi görünse bile filtre kahve ve espresso birbirinden oldukça iki farklı kahve çeşididir. Espresso ve filtre kahve arasındaki farklara birlikte göz atalım.
  • Öncelikle kavurma dereceleri farklıdır. Espresso, filtre kahveye nazaran çok daha uzun süre kavrulur. Bu sebeple çekirdeklerin rengi daha koyudur.
  • Demlenen espresso ve filtre kahvenin kafein oranları farklıdır. Filtre kahve espressoya nazaran suyla daha uzun süre temas halinde kaldığı için kafein oranı daha fazladır.
  • Espresso yaklaşık 21-31 saniye içinde hazırlanırken filtre kahvenin demlenme süresi kullanılan ekipmana göre değişmekle birlikte minimum 6 dakikadır. Bu sebeple espresso filtre kahveye nazaran daha ince öğütülür.
  • Espresso filtre kahveye nazaran kremalı bir yapıya sahiptir. Bunun ana sebebi hazırlanırken basınç kullanılmasıdır. Filtre kahvede su kahve taneciklerinin arasından süzüldüğü için kremamsı yapı yoktur.
  • Espressonun aroması filtre kahveye nazaran daha yoğundur. Bunun ana sebebi çekirdekten çıkan bitkisel yağlardır. 

Peki, sizin damak tadınıza en çok hangi kahve uyuyor? Espressoyu mu yoksa filtre kahveyi mi daha çok seviyorsunuz bilemiyoruz. Fakat bu iki kahve de ulaşabileceğiniz bir adres biliyoruz. Mithra Coffee filtre kahve ve espresso çeşitleriyle kahve tutkunlarını benzersiz aromalarla buluşturuyor.

Mithra Coffee kahve kuşağında yer alan ülkelerden ithal ettiği en kaliteli kahve çekirdekleriyle harika harmanlar yapıyor. Kahve çekirdeklerini özenle hazırlıyor ve içime hazır hale getiriyor. 

Siz de Mithra Coffee’nin kahve çekirdekleri içinden beğendiğiniz bir ülkenin aromasını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kahve çekirdeğinin filtre kahve veya espresso şeklinde öğütülmesini talep edebilirsiniz.

Mithra Coffee yalnızca espresso ve filtre kahve derecelerine göre de öğütme yapmıyor. Kullanacağınız ekipmana göre kahvenizin öğütülmesini isteyebilirsiniz. Böylece uygun boyuttaki kahvenin maksimum verimle demlenmesini sağlayabilir ve ortaya çıkan benzersiz aromalar eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Portatif Kahve Ekipmanları ile Kahve Keyfini Her Yerde Yaşayın!

Dünya genelinde artan nüfus ve gelişen teknolojiyle birlikte beton yığınları arasında hapsolduk. Hal böyle olunca bulduğumuz ilk fırsatta doğa ananın kucağına sığınıyoruz. Bu gibi zamanlarda yanımıza bize keyif veren şeyleri de almak istiyoruz.

Keyif veren şeylerden biri de kahve. Fakat doğada kahve keyfi yapmak için pratik bir aparata ihtiyaç var. Bu sebeple biz de portatif kahve ekipmanları hakkında küçük bir yazı yazalım istedik. Böylece hem doğa hem de kahve sevdalıları küçük tavsiyelerde bulunalım. 

Portatif kahve ekipmanları nelerdir diye bakmadan önce “portatif” kelimesinin anlamına değinmek lazım. Sıfat görevi gören bu kelimenin sözlükteki en kısa tanımı kolay taşınabilendir.

Dolayısıyla bu kahve ekipmanları; kolay taşınabilmeleri, sökülüp yeniden kurulabilme gibi özellikleri sayesinde nitelikli kahve keyfini dilediğimiz her yerde doyasıya yaşamamıza yardımcı olurlar.

Mithra Coffee de kahveseverler istedikleri yerde ve istedikleri zamanda nitelikli kahvenin tadına varabilsinler diye kahve ekipmanları içinde bu tarz aparatlara yer veriyor. Kolay taşınabilen değirmenler ve dripperlar sayesinde dünyanın en lezzetli kahve çekirdeklerini tabiat anayla sarmaş dolaşken tatma şansı elde edebiliyoruz.

Mithra Coffee’nin kahve ekipmanları içinde yer alan Hario V60 02 Siyah Plastik Dripper hafif ve kolay taşınabilir yapısıyla çantanızda yer kaplamıyor. Bu özelliğiyle gezginler ve kampçılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Bu harika ürün plastik olması sebebiyle sizde kuşku uyandırmasın. Çünkü Hario V60 02 Siyah Plastik Dripper tıpkı diğer Hario kahve ekipmanları gibi oldukça sağlam ve darbelere karşı dayanıklı. 

Mithra Coffee Hario’nun bu harika ürününü yalnız da göndermiyor. Yanına bir adet ölçü kaşığı ve 40 adet de kağıt filtre ilave ediyor. Böylece gökyüzü tüm parıltısıyla gecenizi aydınlatırken ve doğanın en güzel sesleri size eşlik ederken en lezzetli aromalar Hario V60 02 Siyah Plastik Dripper’dan usulca süzülecek.

Mithra Coffee ile 3. Nesil Kahve Kültürünü Evinize ya da Ofisinize Taşıyın!

Mithra Coffee kahve piyasası içinde nitelikli kahveler hazırlayan ve 3. nesil kahve kültürünü yansıtan bir firma. 2018 yılında giriştiği bu lezzet dolu yolculukta bizi en nitelikli kahve çekirdekleriyle buluşturuyor.

Mithra Coffee; dünyanın farklı bölgelerinde bulunan, en iyi hasatı yapan çiftliklerden en kaliteli kahve çekirdeklerini seçiyor. Tüm kahve çeşitlerini %100 Arabica kahve çekirdekleriyle hazırlıyor. 

Mithra Coffee’nin henüz bir kafesi yok. Fakat arayüzü ustalıkla geliştirilmiş ve tek tıkla tüm kahve çeşitlerini önümüze seren harika bir internet sayfası yani online dükkanı var. Dolayısıyla Türkiye’nin neresinde olursak olalım, oturduğumuz yerden Mithra Coffee ile 3. nesil kahve kültürünü evimize ya da ofisimize taşıyabiliriz. Online kahve siparişi için ihtiyacınız olan her şey Mithra Coffee’de mevcut. 

Üçüncü nesil kahve dükkanlarında tattığımız o nitelikli lezzeti dilediğimiz yerde ve dilediğimiz zamanda hazırlayabiliriz. Tek yapmamız gereken Mithra Coffee internet sayfası üzerinden çiftlik ve öğütme türü seçmek. Ardından Mithra Coffee seçtiğimiz kahve çekirdeklerini dilediğimiz derecede öğütüyor ve taptaze paketliyor. Ardından hızlıca ve özenle kapınıza kadar getiriyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum