Dünyada benzeri yok, hem serinliyorlar hem şifa buluyorlar

Cilt hastaları 37 derecelik sıcaklıktaki selenyumlu suda doktor balıkların dokunuşlarıyla şifa bulabiliyorlar.

Dünyada benzeri yok, hem serinliyorlar hem şifa buluyorlar
Editör: Karamanca
08 Ağustos 2023 - 10:05 - Güncelleme: 08 Ağustos 2023 - 10:08
Dünyada sadece Sivas'ın Kangal ilçesinde bulunan ve sedef hastalığının dünyadaki tek doğal tedavi merkezi olarak bilinen Kangal Balıklı Kaplıca, sıcak havaların da etkisiyle hem serinlemek hem de şifa bulmak isteyenlerin yoğun ilgisini görüyor.

Sivas'ın Kangal ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan "Kangal Balıklı Kaplıca" dünyada sadece burada bulunan doktor balıklarıyla adından bir hayli söz ettiriyor. Şifa bulmak isteyen sedef, egzama gibi cilt hastaları, bu kaplıcayı tercih ediyor.

Cilt hastaları 37 derecelik sıcaklıktaki selenyumlu suda doktor balıkların dokunuşlarıyla şifa bulabiliyorlar. Hava sıcaklıklarının 36 dereceyi bulduğu kentte sıcaktan bunalan vatandaşlar kendilerini balıklı bu kaplıcaya attı. Vatandaşlar kaplıcaya girerek hem serinledi hem de doktor balıkların terapi etkisiyle de tedavi gördü.

"Su sıcak olmasına rağmen yine de serinletiyor"

Adnan Yıldız, suyun sıcak olmasına rağmen yine de serinlettiğini ifade ederek, "Buranın kaplıcalarından yararlanıyoruz. Doktor balıklarından yararlanıyoruz. Tedavilerimize iyi geliyor. Değişiklik oluyor. Hem pikniğimizi yapıyoruz hem havuzumuza giriyoruz.

Balıklarla haşir neşir oluyoruz. Havalar sıcak, su da serinletiyor. Su sıcak olmasına rağmen yine de serinletiyor. Oldukça kalabalık. Herkes geliyor. Biz aile olarak 10 kişi geldik. Sedef hastalığı, yarası olanlara çok iyi geliyor. Ayağında, vücudunda ufak tefek yaralar, pullanmalar varsa hepsini yiyip tedavi ediyorlar" dedi.

"Sosyal medyadan keşfettik"

Feridun Ulusoy, kaplıcayı sosyal medyadan keşfettiğini ifade ederek, "Kayseriliyiz, Fransa'dan geliyorum. Sosyal medyadan keşfettik burayı. İlk defa geliyoruz. Çok tavsiye edilebileceğimiz bir yer. Balıklar alışkın olmadığınız zaman sanki yiyormuş gibi geliyor ama aslında gıdıklıyor. 5-10 dakika alışma zamanımız var, ondan sonra gayet güzel oluyor. Hava sıcak, çocuklar rahatlıkla suyun içinde kalabiliyorlar" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum