Başkan Pekoğlu: ''Esnaf bu yükün altından kalkamaz''

Başkan Pekoğlu: ''Esnaf bu yükün altından kalkamaz''
Editör: Karamanca
16 Mayıs 2024 - 12:08 - Güncelleme: 16 Mayıs 2024 - 14:50
Karaman Esnaf Odaları Birlik Başkanı Selahaddin Pekoğlu ve KESOB yönetimi, Halkbank tarafından uygulamaya koyulan ‘Kredi faiz güncelleme’ konularında çözüm arayışına devam ediyor. Başkan Pekoğlu ve beraberindeki heyet bu kapsamda AK Parti İl Başkanı Murat Öztürk ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Cemal Özbay’ı ziyaret etti.

Başkan Pekoğlu’nun ziyaretler sonrası konuyla ilgili yayımladığı açıklama da şu ifadelere yer verildi;

‘’Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlarımıza kullandırılmış olan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemeleri maalesef Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırılmıştır.

Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da bu uygulama Esnafımızın üstüne ağır bir yük getirecektir. Uygulamaya geçilmeden önce aldığımız duyumla yapmış olduğumuz girişimler neticesinde %29’a çıkarılacak olan oranlar kademeli bir sisteme dönüştürülmüş. Girişimlerimizin karşılık bulmuş olmasından dolayı teşekkür ediyoruz.

Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulamanın bizleri üzdüğünü ve böylesine bir faiz yükünün altından Esnaf ve Sanatkârımızın kesinlikle kalkamayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde kredi faiz oranlarının artırılmasının daha makul olacağını ifade etmek isteriz.

Bu bağlamda her daim Esnaf ve Sanatkârlarımızın yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Hükümet yetkililerimizden Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz.’’

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Burhanettin kırceylan
    3 hafta önce
    Lütfen rica ediyorum tüm esnaf kardeşlerimize kredi ister devlet eliyle verilsin ister banka eliyle haramdır.