Ani şehri nerede, Ani Kalesi nerede

Alparslan: Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte sıklıkça dile getirilen Ani tarihi kenti kullanıcıların en fazla merak ettiği konuların başında yer alıyor. Peki, yakın zamana kadar 'Ani harabeleri' olarak bilinen şehir nerede?

Ani şehri nerede, Ani Kalesi nerede
Editör: Karamanca
18 Eylül 2022 - 16:17 - Güncelleme: 26 Eylül 2022 - 17:44Şehir, Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Sultan Alparslan tarafından fethedilmiştir. Bu fetih Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesinde atılan ilk ve en önemli adım olarak görülmektedir. 2022 yılı, Ani şehrinin 958. fetih yıldönümüdür.

Ani'de; ilk Türk Camisi olan Ebu-l Menhuçehr Camisi, Selçuklu Fetih Kitabesi ve diğer eserler bu şehrin geçmişten günümüze ne kadar değerli kültür varlıkları taşıdığının yalnızca birkaç örneğini teşkil eder. Ani ören yeri, 2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

Hangi şehirde?

Kars şehrinin güneydoğusunda, şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunan Ani Ören Yeri, yerleşim ve savunmaya çok elverişli topografyası nedeniyle tarih öncesi dönemlerden itibaren çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmıştır.

Ortaçağ Döneminde önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olan kent, bu dönemde büyük bir gelişme göstererek bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükselmiştir.

Ani, büyük oranda ayakta kalmış olan etkileyici surları, dini ve sivil mimarlık örnekleri ve şehir planlaması ile Ortaçağ kentinin bir özeti niteliğindedir. Ani’de tarih boyunca süren çok kültürlülük buradaki dini ve sivil mimarinin biçimlenmesinde de etkili olmuştur.

Ateşgede Tapınağı, çeşitli plandaki kiliseler ve Selçuklu Dönemine ait cami gibi farklı dinlere ait yapıları bir arada bulunduran Ani, çok kültürlü bir yapıya sahip ticaret kenti olarak Ortaçağ Dönemi mimarlık ve şehircilik tarihi içinde de özel bir konuma sahiptir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum