Amatör ligler için karar bekleniyor

Karaman Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Yaşar Çalışkan ve TFF temsilcisi Ferhat Koç Amatör Liglerin durumu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Amatör ligler için karar bekleniyor
Editör: Karamanca
22 Eylül 2020 - 21:28
Dünya'da ve Türkiye'de devam eden Korona Virüs (Codiv-19) salgını ile birlikte tüm ligler iptal edilmişti. Amatör Ligleri oldukça olumsuz etkileyen Pandemi süreci halen devam ediyor. Profesyonel Liglerin başlaması ile birlikte Amatör Liglerde mücadele veren takımlarda başlamak için TFF'den haber vekliyor. 

Karaman ASKF Başkanı Yaşar Çalışkan Amatör Liglerin son durumu hakkında bir açıklama yaptı. 

Yapılan Açıklama; 

"Bölgesel Amatör Lig, Süper Amatör ve 1. Amatör Lig ile ilgili nihai karar, TFF Sağlık Kurulu ile Bilim Kurulu’nun vereceği raporun ardından belli olacaktır. KARAMAN olarak BAL ve Yerel amatör liglerinin oynanmasından yanayız. Ancak nihayetinde ilgili karar TFF Sağlık Kurulu ile Bilim Kurulu raporları ve önerileri doğrultusunda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilecektir.

Bir belirsizlik gibi görünse de Yılda 120 bin müsabakayı oynatma başarısı gösteren ASKF’ler , Futbol il temsilciliği ve Tertip komitelerimiz şartlar olgunlaşırsa tekrardan müsabakaların oynanması için hazırdır.

Dünya ve ülkemiz genelinde hüküm süren pandemi durumuna göre TFF müsabakaların oynanması yönünde bir dizi kararlar alacaktır. Sayın Genel Başkanımız Ali Düşmez müsabakaların oynanması ile ilgili yoğun çaba sarf etmektedir.

Futboldan evine ekmek götüren on binlerce amatör futbolcu ve teknik adamlar, hakemler, saha komiserleri ve bir çok görevli durumuna bakılınca, oynanması yönünde talepleri haklıdır.

Ancak bugün başlanması, salgının daha olumsuz bir hale gelmesi durumunda, liglerin durdurulması ya da yok sayılması gibi ayrı bir kaos oluşturacaktır. Görünen o ki ; profesyonel müsabakaların oynanmasında bile sorunlar yaşanır iken ve bazı müsabakaların oynanmaması gerçeğinden hareketle, Amatör müsabakaların Ocak ayından önce başlaması pek mümkün gibi durmuyor.

Şahsımın da yönetiminde bulunduğu amatör kurulun bütün üyelerinin amatör futbolcu ve teknik adamların, hakemlerin, saha komiserlerinin ve diğer görevlilerin sıkıntılarına son verilmesi için ve bir çok ilin tek sosyal aktivitesi durumunda olan BAL ve Yerel amatör müsabakalarının oynanması yönünde görüş birliğinde olduğu bilinmelidir.

Sonuç olarak ; beklentimiz hepimizin alacağı tedbirlerle bir an önce salgının önüne geçilmesi, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, TFF Sağlık Kurulu ve her il hıfzıssıhha kurullarının görüşleri doğrultusunda liglerin oynanması yönünde gerekli izinlerin verilmesidir.

TFF Başkan Vekili, Amatör Kurul Başkanı Ali Düşmez  gerekli kurullarla yaptığı ve yapacağı görüşmeler sonucunda konu ile alakalı gerekli açıklamayı en kısa zamanda  yapacaktır." dedi.

TFF Karaman İl Temsilcisi Ferhat Koç; "Gelinne süreçte Profesyonel liglerimiz başladı. Fakat Amatör Ligler ilgili bir karar çıkmadı. TFF'nin Amatör Liglerle ilgili en uygun kararı alacağını biliyoruz. Karaman ASKF Başkanımız ile birlikte her zaman Futbolcu sağlığı önceliğimiz olmuştur. Tabiki Profesyonel Liglerin başlaması Amatör Liglerin başlamaması ilimizde mücadele eden yaklaşık 20 Amatör takımımızı üzmüştür. Futbol Ailesi olarak saha komiserinden hakemine, seyircisinden futbolcusuna yöneticisine kadar hepimiz bir aileyiz. Bu süreçte Futbol Ailesinin bir ferdinin bile salgın sebebiyle hastalanması hepimizi üzer. Bu yüzden alınan tedbir ve kararların sağlık açısından değerlendirilmesini Karaman Futbol Camiasından rica ediyorum." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum