alanya tıkanık açma

28 yıldır zincire vurulu halde esirdi, Şamhalov İmran kurtarıldı!

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'ı işgal ettiği topraklardan geri çekilmeye, yer yer kaçmaya mecbur ettiği çatışmalarda ilginç bir olay yaşandı. Ermenistan işgalinden kurtarılan Fuzuli'de 28 yıldır esir olan Azeri vatandaş kurtarıldı. Kurtarılan Azeri Şamhalov İmran'ın 28 yıldır zincire vurulmuş halde tutulduğu öğrenildi.

28 yıldır zincire vurulu halde esirdi, Şamhalov İmran kurtarıldı!
Editör: Karamanca
18 Ekim 2020 - 15:08 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 - 15:40
Azerbaycan ordusu, Ermenistan özel kuvvetlerinin mevzilerini ele geçirdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusu tarafından son umut olarak mevzilere yerleştirilen özel kuvvetlerin Azerbaycan askerinin saldırısına dayanamayarak kaçmaya zorlandığı belirtildi. Bakanlık tarafından paylaşılan görüntülerde ise, Azerbaycan ordusunun zırhlı araçlarının ve askerlerinin Ermenistan özel kuvvetlerini nasıl kovaladığı yer aldı. Görüntülerin sonuna doğru ise Ermenistan askerlerinin mevzilerden kaçtıktan sonra bu mevzilere Azerbaycan askerinin ilerlediği açıkça görülüyor.

Azerbaycan ordusu Fuzuli'de Ermenistan ordusuna ait askeri birliği ele geçirdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun Fuzuli yönündeki başarılı operasyonlar sırasında Ermenistan ordusuna ait askeri birliği ele geçirdiği belirtildi. Görüntülerde, operasyonlar sonucu kaçmaya mecbur kalan Ermenistan askerlerinin askeri teçhizatı ve silahlarının ele geçirildiği anlaşılıyor.

Şamhalov İmran

1992 yılındaki 1. Karabağ savaşında kaybolan ve kaybolduğu tarihte 18 yaşında olan Şamhalov İmran, düşman işgalinden kurtarılan Fuzuli kentindeki bir evin bodrum katında bulundu. Ayaklarından zincire vurulmuş şekilde bulunan İmran'ın tam 28 yıl boyunca esir olarak yaşadığı ortaya çıktı.

Azeri Türk'ü gazeteci Ceyhun Aşirov'un duyurduğu olay herkesi duygulandırdı. Şu an 46 yaşında olan Şamhalov İmran'ın 1992 yılında kayıtlara kayıp olarak geçtiği bilgi edinildi. Gazeteci Aşırov olayı; ''Bugün Ermenistan'dan kurtarılan Fuzuli Rayo'nunda 27 senedir kayıp olan Azerbaycan vatandaşı Şamhalov İmran ayakları bağlı şekilde bulundu. Şamhalov 1992'de 1. Karabağ savaşına katılmış ve o günden sonra kayıp olarak kayda geçmişti'' sözleriyle duyurdu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum