İçişleri Bakanlığı: ″Son bir haftada 54 terörist etkisiz hale getirildi″

İçişleri Bakanlığı, son bir haftada ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda 46’sı ölü, 8’i teslim olmak üzere toplam 54 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı..

İçişleri Bakanlığı: ″Son bir haftada 54 terörist etkisiz hale getirildi″
İçişleri Bakanlığı: ″Son bir haftada 54 terörist etkisiz hale getirildi″

İçişleri Bakanlığı, son bir haftada ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda 46’sı ölü, 8’i teslim olmak üzere toplam 54 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
İçişleri Bakanlığı, son bir haftada yurt içinde meydana gelen olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamada, bölücü terör örgütüyle mücadele kapsamında, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava ve Kara unsurlarınca 483 operasyon gerçekleştirildiği, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 170 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

"DEAŞ’tan 43, FETÖ/PDY’den bin 128, sol terör örgütlerinden 23 kişi gözaltına alındı"
Yabancı teröristlerle mücadele kapsamında DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 43 kişi, FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında örgütle irtibatlı olduğu değerlendirilen bin 128 kişi, sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında 23 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

"54 terörist etkisiz hale getirildi"
Ülke genelinde yürütülen operasyonlarda; son 1 haftada yurt içinde toplam 54 (46 ölü, 8 teslim) terörist etkisiz hale getirildi. Yürütülen operasyonlar neticesinde; 23’ü ağır ve uzun namlulu (2 adet güdümlü füze, 6 roketatar, 1 kanas, 6 bixi, 8 kalaşnikov) toplam 27 adet silah, 2.5 ton patlayıcı yapımında kullanılan madde, 32 el bombası ile 3 bin 200 adet muhtelif mühimmat ele geçirildi. Tuzaklanan 11 el yapımı patlayıcı/mayın imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan Batman’da 1, Bingöl’de 1, Diyarbakır’da 3, Elazığ’da 1, Muş’ta 1, Hakkari’de 2, Şırnak’ta 1, Van’da 1 olmak üzere sığınak/barınak/mağara kullanılamaz hale getirildi.

"Piyasa değeri yaklaşık 57 milyon TL olan uyuşturucu madde, kaçak sigara ve akaryakıt ele geçirildi"
Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik 73 ilde gerçekleştirilen 691 operasyonda; piyasa değeri 54 milyon 154 bin 636 TL olan; 6 bin 54 kilogram esrar, 188 kilogram eroin, 8 kilogram kokain, 4 kilogram afyon, 4 kilogram metamfetamin, 1 kilogram sentetik kannabinoid maddesi, 1 milyon 902 bin 53 adet uyuşturucu hap, 241 bin 908 adet kenevir bitkisi ele geçirildi. Ayrıca piyasa değeri 3 milyon 239 bin 54 TL olan; 377 bin 273 adet kaçak sigara, 130 bin 31 litre akaryakıt ele geçirildi. Operasyonlar kapsamında 993 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Sokak satıcılarına yönelik yürütülen projeli çalışma kapsamında Antalya, Bursa, Aksaray, Kütahya, Ordu, İstanbul, Giresun, Edirne, Diyarbakır’da 51 şüpheli gözaltına alındı.

"Siber suçlarla mücadele kapsamında 55 kişi gözaltına alındı"
Siber suçlarla mücadelede; FETÖ/PDY, PKK/TAK, DEAŞ gibi bölücü terör örgütleri başta olmak üzere terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 342 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığı, tespit edilen 132 kişiden 55’inin gözaltına alındığı kaydedildi.
Düzensiz göçle mücadele kapsamında da; 536’sı denizlerde olmak üzere 2 bin 494 düzensiz göçmen yakalandığı, düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurt içine girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 78 organizatör yakalanarak gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Ülke genelinde emniyet, asayiş ve trafik uygulamaları
Vatandaşların huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması amacıyla ülke genelinde İçişleri Bakanlığı koordinesinde; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerince 6 bin 238 noktada 71 bin 531 personelin katılımıyla ’Türkiye Güven-Huzur Uygulaması’nın 6’ncısı yapıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Belediye Başkanlıklarına ait birimlerce 10 bin 866 personelin katılımıyla ’Huzurlu Sokaklar Uygulaması’nın 2’ncisi yapıldı.
Karayollarında trafik güvenliğinin sağlanması ve kazaların önlenmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı birimlerince 4 bin 366 noktada 10 bin 694 personelin katılımıyla ’Türkiye Güvenli Trafik Uygulaması’nın ilki yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bin 500 kilometrelik uyuşturucu sevkiyatı Antalya’da son buldu
Bin 500 kilometrelik uyuşturucu sevkiyatı Antalya’da son buldu
Kaza kurşunu ile şehit olan asker memleketine uğurlandı
Kaza kurşunu ile şehit olan asker memleketine uğurlandı