Karaman'daki bu firmaya 'Dur' diyen yok!

Karaman’da bir mermer firmasının hakkındaki şikâyetlere rağmen tescil harici araziden mermer blok keserek satış yapması akıllara durgunluk verdi. Bahse konu arazilere hiçbir kurumun karışmaması ise, ‘’Orası Türkiye Cumhuriyeti toprağı değil mi’’ sorusunu akıllara getirdi.

Karaman'daki bu firmaya 'Dur' diyen yok!
Editör: Karamanca
12 Ağustos 2020 - 16:24 - Güncelleme: 14 Ağustos 2020 - 01:35
İddiaya göre, Mila Mermer isimli firma merkeze bağlı Kızıllarağini köyündeki ocağının dışında kalan tescil harici araziden (Meranın güney kısmı) küp kesimi yaparak satış yapıyor. Bölge için araştırma ruhsatı olan firmanın mermer blok satışı yapması ise kanunen yasak. Tescil harici arazide gerçekleşen olayla ilgili çevre şehircilik müdürlüğe, tarım il müdürlüğüne ve il özel idaresine yapılan şikâyetler ise kurumların yetki alanı dışında kaldığını söylemeleri üzerine askıda kaldı. Türkiye Cumhuriyeti; Akdeniz’deki sondaj çalışmaları, doğu hattındaki güvenlik koridoru ile sınır bölgelerindeki haklarına sahip çıkarken, Anadolu’nun göbeğinde-Karaman’daki bu araziyi hiçbir kurumun sahiplenmemesi ise ‘Komedi’ olarak yorumlandı.

Öte yandan Mila Mermer isimli firmanın kiracı konumunda olduğu bölgenin, ruhsat sahibi tarafından araziden çıkmaları için tahliye kararı çıkarttığı öğrenildi. Mila Mermer firmasının tescil dışı araziden araştırma kazısı adı altında çıkarttığı blokları, kiracı konumunda olduğu ocak üzerinden satış yaptığından ruhsat sahibinin ‘Boşalt’ kararına rağmen boşaltmadığı bilgi edinildi.

Ayrıca İl Özel idaresinde maden mühendisi olarak görev yapan İlhan Ulusoy ile Mila mermer isimli firmanın ortaklık yaptığı ve bu satışı onun yönlendirmeleri ile yapabildiği öne sürüldü. Ulusoy’un mermer ocağı hakkındaki şikâyetlerde devreye girdiği ve şikâyetlerin bu nedenle muhatap bulamadığı iddia edildi. Ulusoy ile mermer ocağı yetkililerinin Konya ilinde ortak cafe çalıştırdıkları öğrenilirken, Karaman'da ise mahalle sakinleri Mila Mermer yetkililerinin Ulusoy’a ait Osmangazi Mahallesi’ndeki aparta sıklıkla geldiğini belirtti. Firmanın ‘Derebeyi’ mantığı ile yürüttüğü bu çalışmaya dur diyecek birilerinin çıkmamasını hayret verici olarak karşıladıklarını söyleyen köylüler, ‘’Ya devlet başa ya kuzgun leşe’’ diyerek yetkilileri göreve davet etti.


mila mermer
kızıllarağini mermer ocağı
mermer ocağı
karaman mermer ocağı
karaman haber
karaman mila mermer
karaman haberleri
mermer ocağı skandal
karaman
yasa dışı mermer satışı
apart karaman
karaman apartlar bölgesi
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İzleyici
  1 ay önce
  Kimin elinın kimin cebinde olduğu belli değil bu devirde. Hukuk devletinde kurallar ve görevler belirlenir, tereddüt olmaz. Ama bizde işler böyle yapılıyor maalesef.
 • Vehbi hoca
  1 ay önce
  Devlet malı deniz....hesabi