Pakete Çağdaş Bakamadılar
Hasan Dağtekin

Pakete Çağdaş Bakamadılar

Bu haftaki yazımda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Bu haftaki yazımda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’nde yer alan andımızın kaldırılması maddesine değinmek istiyorum.

Bugüne kadar çokça yazıldı, çokça çizildi, çokça dillendirildi.

Kimi kesimler andımızla beraber Atatürk ilke ve inkılaplarının da tehlikeye düşmesinden, kim kesimler ise milliyetçilikten dem vurdu. Çok sert tepkiler ortaya koyan andımızın kaldırılmasının, Türk milletinin milli benliğini kaybetmesine neden olacağını söylediler.Hatta Türk demek zaten bütün etnik unsurları içine alıyor diye önce meşrulaştırıp, sonra ‘bu ülkede yaşıyorsan, Türk, Kürt, Çerkez vs. ne olduğun önemli değil, her sabah Türk’üm demek zorundasın diyecek kadar ileri gittiler.

Bunu söyleyenler, aynı paket içerisinde yer alan anadilde eğitim’in bölünmeye neden olacağını söylediler.

Ama Türkçe’yi ilkokulda öğrenip sonra bizlerle sınava sokulan, yarışa sokulan bir öğrencinin dramını anlayamadılar bir türlü.

Asıl bölünmeyi yıllardır kendilerinin yaptığını bilmiyor gibiydiler.7 yaşındaki bir çocuğa kar, kış demeden, ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ dedirtmekle -üstelik Kürt, Çerkez olduğuna bakmaksızın- en büyük bölmeyi kendilerinin yaptığını göremediler.

“Kardeşim, oradaki ‘türklük’ tabiri tüm Türkiye’yi içine alır” diyerek savunmanızın bile diğer etnik unsurları yok saydığını bilemediler.“Benim yolum Atatürk’ün yoludur, varlığım –ne olduğunu bilmediğim- Türk varlığına armağan olsun” diyerek zorla Atatürk’ü sevdiremiyeceklerini bilemediler. Gerçi bu zihniyet sırf Atatürk’ün kabrine başımız önde gitsin diye Anıtkabirin önüne taş döşeyen zihniyet değil miydi ? Yoksa Atatürk’ü sevmeyeceğimizden mi korkuyorsunuz ? Neyse konuyu dağıtmayalım.

Çocuklar evlerinde Kürt olduklarını, okulda ise Türk olduklarını öğreniyorlar. Allah aşkına var mı Dünya’da böyle bir eğitim sistemi. MEB’in yaptıklarını sürekli eleştirenler acaba bu absürt noktaya hiç parmak basmışlar mıydı?

Balkanlarda yaşayan Türkler, her sabah ‘’Ben Sırp’ım, benim yolum Miloseviç’in yoludur” tarzında bir şeyler söylese rahatsız olmaz mıydık ?

Çağdaşlıktan, muasır medeniyetlerden dem vuranlar, acaba Nazi Almanyası tarzı bir eğitim uygulamasını nasıl olur da savunurlar ?Başbakan diyor ya: Her sabah Türk’üm demekle Türk olunmaz..

Çünkü Türklük, ezberle kazanılan bir duygu değil, yürekle öğrenilen bir duygudur/ olması gerekir.Saygılarımla..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AVM Perakende Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 15,9 arttı
AVM Perakende Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 15,9 arttı
Denizli’de mültecilere yönelik operasyon: 65 gözaltı
Denizli’de mültecilere yönelik operasyon: 65 gözaltı