Gaflet Uykusu
Sefa Yaşar

Gaflet Uykusu

Rüzgarı da heybesine katmış esip geliyordu işte bir atlı...Bir aradığı vardı muhakkak.Zira gelişindeki heybet bundandı.Ve bütün kainata seslenmek istercesine tırmandı bulutların bile erişemeyeceği doruklara

Rüzgarı da heybesine katmış esip geliyordu işte bir atlı...Bir aradığı vardı muhakkak.Zira gelişindeki heybet bundandı.Ve bütün kainata seslenmek istercesine tırmandı bulutların bile erişemeyeceği doruklara.Ve doldurdu ciğerlerini gökyüzünün nefesiyle:
'Ey Alemlerin Rabb'i
Her şeyi hakkıyla var eden,kuşatan,gözeten Sultan
Ol deyince olduran Allah'ım.
Nice sevdalar gördü aciz gözlerim.Fakat ne hacet hiçbirinden bir nasip bulamadım.Duy sesimi ve söyle! En sevgili kim? Gönlüme ufuklar açacak aşk kimin? Nedir Can'dan öte Can dedikleri? Dost kim,En Sevilen kim,En Seven kim ? '
Adem arayışında ısrarcıydı zira.Bir cevap bulmalıydı.Yalvarışları yeryüzüne dağılmıştı.Çok geçmedi bir ses.Ne hangi yönden geldiği belliydi ne de sahibi.Dağlar mıydı dile gelip konuşan yoksa göz alabildiğinde uzanan ova mıydı:
'Rahman ve Rahim olan Allah 
Kahhar ve Settar olan Allah 
Melik ve Kuddüs olan Allah' 
Tir tir titriyordu şimdi.Zira cevap aşikardı.Dizlerinin bağı çözüldü.Aradığını bulan ne hissederdi ki ? Bembeyaz sakalları bir daha ağardı şimdi.Çok geçmedi.Gözlerinden süzülen iki damlanın düştüğü yere secdeye kapandı.Dili tutulmuştu garibin.Tek bir lafza kenetlenmişti dudakları:
'Elhamdulillah Razı oldum Ya Rab 
Razı oldum Ya Rab 
Razı oldum Ya Rab'
Bir rüyadan uyanır gibiydi şimdi.Müjdeyi almıştı ve o rüyayı anlatmalıydı susayan her gönüle.Verilen muştuya şahit küheylan daha bir esiyordu.Aştı dağlardan.Ezan-ı Muhammedi'yi duyana kadar sürdü bu yolculuk

Adem şimdi yeni bir sese kulak veriyordu.Önce Yaradan sonra Resul-u Yaradan zikrediliyordu obanın her bir yanına.'Gel.' diyordu müezzin. 'Gel,kurtuluşa gel.' Böyle bir davete kim icabet etmezdi ki ? Zaten şimdi herkes bu sese koşuyor olmalıydı.Çağıran da çağrılan da haktı muhakkak.Fakat o da ne ? Beklenildiği gibi değildi.'Bismillah' deyip de imamın ardına duran ne kadar az insan vardı öyle ! Bu işte bir terslik olmalıydı.Bu insanlar değil miydi 'Yalnız Bana ibadet etsinler diye yarattım.' ayetinin muhatapları ? Acaba dağlarda duyduğundan habersiz miydiler ? Evet,elbette bu insanlar henüz bilmiyorlardı.Bilmiyorlarsa öğretmek lazımdı.Şimdi bir başka heyecan bürüdü ademi.Ki anlatacaktı.Çıktı yüksekçe bir tepeye.
'Ey insanlar ! Kulak verin kardeşinize.Zira duyduklarım bugüne kadar bilmediğiniz ve işitmediğiniz şeyler.'
Oba şimdi işini gücüne bırakmış dikkat kesilmişti ademe.


'Ben adem oğlu adem.Sadrımı okyanuslar kadar bir sevda aradım yıllardır.Bu uğurda dökmediğim yaşım,ağartmadığım saçım kalmadı.Meğer arayıp da bulamadığım,yitiğim,gönlümde bekler dururmuş.Öyle bir müjde ki Hallac-ı Mansur'a 'Enel Hak' dedirten.Öyle bir müjde ki Mevlana Celaleddin'e 'Düğün' dedirten.Asırlar obamızı davet eden o ses,ezan,Sevgili ile vuslatı haber verirmiş meğer.Gafletimden şükürler olsun uyandım.'
Tepedeki ademe bakışlar değişmemişti oysa.İnsanlar hiç de farklı bir şeyler duymuş,öğrenmiş gibi bakmıyorlardı.Zira hepsi biliyordu.En Seven'i de En Sevilen'i de.Dağıldı kalabalık.Mecnun diyenler oldu ademe.Aklını kaybetmiş diyenler de.


Haykırarak anlattığı şeyler zaten bilindik şeylerdi.Her asırda bu obaya bir dost gelir ve kapı kapı dolaşır anlatırdı şu tepedeki ademin haykırdıklarını.Nihayetinde pek az insan haricinde kimse kulak asmadı söylenenlere.Ve obanın geçici zevklerine dalıp gittiler.Aslolan mekanın ahiret yurdu olduğunu,bu oba hayatının günün birinde son bulacağını unutup gitmişlerdi işte.Adem çöktü kaldı dizlerinin üstüne.Durun diyemedi.Ama demeliydi.Bilmiyorlarsa öğretmeli ,unutmuşlarsa hatırlatmalı,duymuyorlarsa haykırmalıydı.Zira bu gaflet uykusu azıksız götürürdü ademi ahiret yurduna.Yaradan'ından,Sevgilisi'nden,Efendisi'nden bir hayatın pınarından kana kana su içilir miydi.Bir kez Allah demedikten sonra kalp kararmız mıydı her zerresine kadar.Ve işte o günden sonra o ademi o obada hiç gören olmadı.Ama hep o obadaydı.Her gün başka bir dille dolaştı durdu insanların arasında.Uykuda olan varsa uyandırmayı hak bildi.Ne mutlu ki o ademe her gün bir yaradılan daha Yaradan'ına kavuştu.


Gafletinden uyanabilen adem olabilmek dileğimle.

Vesselam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tüfekle vurduğu genci ölüme terk etti
Tüfekle vurduğu genci ölüme terk etti
Aksaray’da minibüs devrildi: 1 ölü ,2 yaralı
Aksaray’da minibüs devrildi: 1 ölü ,2 yaralı