Advert

Bostanözü Köyü'nde ortaya çıkan tarihi yapıda son durum

Karaman'da kepçe ile bahçe düzeltilirken ortaya çıkan tarihi yapı ile ilgili çalışmalar devam..

Bostanözü Köyü'nde ortaya çıkan tarihi yapıda son durum
Bostanözü Köyü'nde ortaya çıkan tarihi yapıda son durum Karamanca
Advert Advert Advert Advert

Karaman'da kepçe ile bahçe düzeltilirken ortaya çıkan tarihi yapı ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, olay geçtiğimiz günlerde merkeze bağlı Bostanözü Köyü'nde meydana geldi. Babadan kalma bahçeyi kepçe ile düzenlettiren Kadir Birer, kepçenin bir bölgede kazı yapmakta zorlanması üzerine inceleme yaptı. Yaptığı incelemede 10'a yakın tünel biçiminde tarihi yapı ile karşılaşan Birer, durumu Jandarma'ya bildirdi. Olay yerine gelen Bucakkışla Jandarma Komutanlığı ekipleri çevreye güvenlik şeridi çekerek tedbir aldı.

Jandarma'nın haber vermesi üzerine müze yetkilileri de olay yerine gelerek inceleme yaptı. Bostanözü Köyü muhtarı Ali Önkol, Göksu Nehri'ne sınır olan köylerinde birçok tarihi kalıntının bulunduğu söyledi. Önkol; ''Daha önce bu bölgede buna benzer bir yapı ile hiç karşılaşmadık. Bahçe sahibi Kadir Birer, bahçesini düzelttirmek maksadıyla çalışma yaparken bu yapı ile karşılaşınca bize ve Jandarma'ya haber verdi. Müze yetkilileri yaptıkları incelemede henüz kesin birşey diyemeyeceklerini bize ilettiler'' diye konuştu.

Hamam, su  kemeri veya toplu bir fırın olma ihtimali görülen alanda yan yana örülmüş kemerler göze çarpıyor. Hala  sapasağlam duran kemerlerin toplamda ne kadar büyüklükte olduğu ve etrafında başka yapının olup olmadığı  araştırma sonucu ortaya çıkacak. Bölgeyi Müzeye bağlı uzman bir ekibin inceleyeceği bilgi edinilirken, yapının Bizans veya Roma dönemine ait olabileceği öğrenildi.

 

yeraltı şehri bostanözü köyü karaman bostanözü köyü yeraltı şehri karamandaki
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AVM Perakende Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 15,9 arttı
AVM Perakende Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 15,9 arttı
Denizli’de mültecilere yönelik operasyon: 65 gözaltı
Denizli’de mültecilere yönelik operasyon: 65 gözaltı