Advert Advert

Karaman'da 36 metre derinlikten çıkan lezzete ilgi artıyor

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zümrüt Begüm Ögel..

Karaman'da 36 metre derinlikten çıkan lezzete ilgi artıyor
Karaman'da 36 metre derinlikten çıkan lezzete ilgi artıyor Karamanca
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zümrüt Begüm Ögel, Anadolu’muzun geleneksel ürünlerinden Divle obruk peynirini standardize edip halkımıza ve dünya ya kazandırmak için buradayız” dedi.

Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman köyünde doğal yöntemlerle üretilen ve yerin 36 metre altındaki mağarada 5 ay süreyle bekletilen Divle obruk peynirine ilgi her geçen gün artıyor. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Ali Konukseven'in öncülük ettiği bir heyet Divle obruk peynirini ve koyulduğu mağarayı incelemek için Ayrancı ilçesine geldi. Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı'yı ziyaret eden heyet daha sonra Üçharman (Divle) köyüne geldi. Asansörle yerin 36 metre aşağısına inen heyet, Başkan Büyükkarcı'dan bilgi alarak mağarada incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zümrüt Begüm Ögel, ''Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden bir ekip olarak meşhur Divle obruk peynirini yerinde görmek ve incelemek için buraya geldik.

Anadolu’muzun geleneksel değerlerini toprak altından tarihi eser çıkarır gibi, geleneksel ürünlerimizi de standardize edip halkımıza daha geniş kapsamlı olarak hatta dünyaya kazandırmak adına neler yapabiliriz düşüncesiyle buradayız. Tabi bu arada bu mağaralar halkımızın yüzlerce binlerce yıldır yapa geldiği bu obruk peynirini görmek çok ilginç oldu. Ben hayranlıkla izliyorum. Mağaranın özelliğine baktığımız zaman hem bakteri, hem maya ve hem de küf ağırlıklı büyüme olduğunu görüyoruz.

Mağara, taze olan bu peynirleri besleyerek zamanla olgunlaştırıyor. Daha sonra ona özgü tadını veriyor. Bizlerde bilim insanları olarak bu ürünümüzü her seferinde aynı kaliteyi sağlayacak şekilde nasıl üretebilirizi düşünüyoruz. Bu nedenle de Ankara Üniversitesi’nden bazı hocalarla işbirliği yapmaya karar verdik. Ürünümüzü ticarileştirme ve daha geniş kitlelere ulaştırabilme adına önümüzdeki haftalarda da bununla ilgili olarak toplantılarımız olacak” diye konuştu.

 

karaman yüksel büyükkarcı ali konukseven karamanda divle obruk peyniri divle obruğu zümrüt begüm ögel prof. dr.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali UYANIK     2018-10-19 Yerel DEĞERLERİMİZDEN OLAN OBRUK PEYNİRNİ KORUYUP BESLEYEN DOĞAL ORTAMI BİLİMSEL BİR YAKLAŞIMLA ELE ALMAK ..BU ERLİ DOAL KAYNAĞI GELİŞTİREREK YÖRE HALKINA GELİR KAYNAĞI OLMASINI LAMAK GELECEK KUŞAKLARA DORU BİR YAKLAŞIMLA GIDANIN ÜLKE VE ULUSLARARASI KALİTE. SERTİFİKASI. ONAYINI IN ALINMASINDA EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDERİM..GİRİŞİMİN TAKİP EDİLEREK GIDA STANDART SERTİFİKASININ ÇIKARTILMASINI DİLERİM..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Aksaray’daki akraba kavgasında 2 tutuklama
Aksaray’daki akraba kavgasında 2 tutuklama