Advert Advert

Sağlık tanrısı heykeli ele geçirildi

iki ilde yapılan operasyonlarda çok sayıda sikkele, tarihi eser ve sağlık tanrısı heykeli ele geçirildi..

Sağlık tanrısı heykeli ele geçirildi
Sağlık tanrısı heykeli ele geçirildi Karamanca
Advert

Uşak polisi, kaçak kazı ile elde edilen yüklü miktarda tarihi eseri ele geçirdi.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Uşak genelinde tarihi eser kaçakçılığı ile mücadele kapsamında bir süredir devam eden teknik takip sonucu yapılan bir operasyonda yüklü miktarda kaçak kazılarla elde edilen tarihi eser ele geçirildiği bildirildi.
Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile yapılan operasyonda, il merkezinde bulunan bir şahsın yüklü miktarda tarihi eser ve tarihi eser aramasında kullanılan dedektör bulundurduğu, bu eserleri satmak için müşteri aradığı tespit edildi.

Adli mercilerden alınan arama ve el koyma kararına istinaden şüpheli şahsın ikametinde yapılan aramada; 205 adet tarihi eser niteliği taşıyan sikke, 31 adet tarihi eser niteliği taşıyan obje, 1 adet tarihi eser aramada kullanılan metal dedektör bulunarak el konuldu.

Konu ile ilgili olarak Uşak Müze Müdürlüğü görevlilerince yapılan incelemede, eserlerin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olduğu tespit edilerek, şüpheli şahıs hakkında adli işlem başlatıldı.

Sağlık Tanrısı Heykeli Ele Geçirildi

Burdur’un Tefenni ilçesinde bir eve düzenlenen tarihi eser operasyonunda Roma Dönemi’ne ait Asklepios (Sağlık Tanrısı) heykeli ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Kültür ve Tabiat Varlıklarının korunmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Tefenni ilçesinde tarihi eser operasyonu düzenlendi. Tefenni Cumhuriyet Savcılığından alınan izin ile H.Ü.’ye ait evin deposunda yapılan aramada Roma Dönemi’ne ait 1 adet Asklepios (Sağlık Tanrısı) heykeli ele geçirildi. Tefenni Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen tarihi eser Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edilirken H.Ü. hakkında adli işlem başlatıldı.

 

SAĞLIK TANRISI HEYKELİ UŞAK TARİHİ ESER OPERASYONU BURDUR TARİHİ ESER OPERASYONU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Aksaray’daki akraba kavgasında 2 tutuklama
Aksaray’daki akraba kavgasında 2 tutuklama