Definecilerin çaldığı söylenen köprüyle ilgili açıklama geldi

Köydeki bazı vatandaşların 300 yıllık olduklarını söyledikleri köprüyü yerinde göremeyince ''köprüyü define aramak için yıktılar, taşlarını da götürdüler'' sözleri üzerine olay bir anda gündeme gelmişti. Ulusal medyanında yer verdiği olayla ilgili Valilik açıklama yaptı.

Definecilerin çaldığı söylenen köprüyle ilgili açıklama geldi
Definecilerin çaldığı söylenen köprüyle ilgili açıklama geldi Karamanca
Advert

Gümüşhane Valiliği, merkeze bağlı Balahor Deresi üzerinde bulunan ve bugün basında çıkan haberlerde çalındığı iddia edilen taş köprünün 3 ay önce meydana gelen selde yıkıldığını açıkladı.

Gümüşhane Valiliği, Gümüşhane’nin merkeze bağlı Arslanca köyü sınırlarında yer alan Balahor deresi üzerinde bulunan ve yaklaşık 300 yıl önce yapıldığı iddia edilen köprünün birden kaybolduğuyla ilgili medyada yer alan haberlerle ilgili basın açıklaması yaptı.

Köprünün kimliği belirsiz kişilerce sökülerek çalındığı iddialarına yönelik yapılan açıklamada, "İlçe Jandarma Komutanlığı ve Yağmurdere Karakol Komutanlığı olay yerine intikal ederek köy muhtarı Coşkun Doğan ile yapılan görüşmede kendisinin haber ajansı vasıtasıyla olaydan bilgisi olduğunu, röportajda herhangi bir şekilde köprünün çalındığı veya Jandarma’nın soruşturma yaptığı konusunda beyanda bulunmadığını sadece köprünün yıkıldığı ve taşların büyük bir çoğunluğunun olmadığını söylediğini beyan etti. Arslanca köyü sakinleri ile yapılan görüşmelerde de köprünün yaklaşık 3 ay önce meydana gelen selde yıkılarak taşlarının sürüklendiği ve haberin asıldığı olduğu öğrenilmiştir" denildi.

Öte yandan köprünün kültür varlıkları envanterinde kayıtlı olmadığı, Trabzon Bölge Koruma Kurulu tarafından bugüne kadar tespit ve tescilinin de yapılmadığı öğrenildi.

Dün ulusal medyanın gündemine düşen konuyla alakalı köy sakinlerinden Bilal D. ''Köklü bir tarihi olan köprüyü insanlar define, para aramak için yıktılar. Köprünün kendi kendine yıkılması mümkün değil. Önceden bu dere geçit vermezdi ama şimdi bir değirmeni bile çevirecek kadar su yok. Derenin bu köprüyü yıkması imkânsız. Kendiliğinden yıkılsa bile taşlar burada olurdu. Ortada taş yok. Köprüyü çaldılar'' diye konuşunca konu definecilerin üzerine kalmıştı. Valiliğin açıklamasıyla bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.
defineciler köprü çaldı gümüşhane balahor deresi arslanca köyü define tarihi eser valilik açıklama yağmurdere
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Damadının ev sahibini silahla ağır yaraladı
Damadının ev sahibini silahla ağır yaraladı
Simavlılar, sahura mehter marşıyla kalktı
Simavlılar, sahura mehter marşıyla kalktı