Satmaya çalışırken gözaltına alındı

iki ayrı ilde düzenlenen operasyonlarda obje, testi ve pipo başlığından oluşan eserler ele geçirildi..

Satmaya çalışırken gözaltına alındı
Satmaya çalışırken gözaltına alındı Karamanca

Bartın’da tarihi eser olduğu tahmin edilen objeyi satmaya çalışan zanlı yakalandı.

Bartın’ın Terkhaliller köyünde ikamet eden bir şahsın "Meryem Ana" figürlü baş heykeli satmak için müşteri aradığı bilgisine ulaşan Bartın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararına istinaden şüpheli şahsın evinde ve eklerinde arama yaptı. Aramada 1 adet Meryem Ana figürlü obje, 1 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.

Ele geçirilen obje, tarihi eser olup olmadığının kontrolü için Müze Müdürlüğüne gönderilirken şüpheli O.Y. hakkında 2863 sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet suçundan adli işlem, 2521 sayılı yönetmeliğe göre idari yaptırım uygulandı. Şüpheli şahsın yapılan sorgulamasında görevi kötüye kullanma suçundan arandığı da belirlendi. Zanlı jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.


Eskişehir il Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından ihbar üzerine bir araç yapılan aramada, Roma dönemine ait tarihi eserler ele geçirildi, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Yapılan açıklamaya göre, A.C. ve F.T. isimli şahıslarında ellerinde bulunan tarihi eserleri piyasaya sürmeye çalıştıkları duyumu alındı. Bunun üzerine şahısların içerisinde bulunduğu 26 LA 100 plakalı araç, KOM Şube Müdürlüğü ve Alpu İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince Alpu - Eskişehir karayolu Fevzipaşa mahallesi girişinde durduruldu ve adli makamlardan alınan arama kararına istinaden arama yapıldı. Araçta yapılan aramada; Roma dönemine ait 1 adet taş heykel başı, bagaj kısmında poşete sarılı vaziyette 2 adet toprak testi ve 1 adet işlemeli pipo başlığı ele geçirildi.

Şüpheliler adli makamlara sevk edilirken, kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığı ile mücadelede yönelik faaliyetlere kararlılıkla devam edildiği açıklandı.

 

satmaya çalışırken tarihi eser define alpu terkhaliller define heykel pipo başlığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak kazıya suçüstü
Kaçak kazıya suçüstü
Balkondan düşen 2 yaşındaki Nisa Nur hayatını kaybetti
Balkondan düşen 2 yaşındaki Nisa Nur hayatını kaybetti