Karaman'da Jandarma çalışıyor!

Küçük yaşlarda veya hayatının bir bölümünü Karaman’ın kırsal kesimlerinde geçirmiş herkesin..

Karaman'da Jandarma çalışıyor!
Karaman'da Jandarma çalışıyor! Karamanca

Küçük yaşlarda veya hayatının bir bölümünü Karaman’ın kırsal kesimlerinde geçirmiş herkesin zihninde hala ilk günkü tazeliğini korur o söz, ‘Cenderme geliyor!’

Ancak eskiye nazaran halkın duyunca paniklediği bir söz değil artık. Sürekli yenilenen Jandarma, özellikle ilimizde güven ve huzur veren bir teşkilat olarak vatandaşın gönlünde ayrı bir yere sahip. Emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlamak, korumak, kollamak, kaçakçılığı men etmek gibi birçok görevi bulunan Jandarma ekipleri gece gündüz demeden çalışıyor. Hal böyle olunca vatandaşın her ihbarı anında karşılık bularak, muhteşem bir ekip tarafından titizlikle değerlendiriliyor.

Bir kayıp ihbarının cinayet olduğunu ve cesedin fosseptik çukurunda bulunduğunu tespit etmek için Karaman Jandarmasına 24 saat yetiyor. Aslında kent merkezine nazaran kırsal kesim suçun gizli kalmasına daha elverişli gibi gözükebilir ancak, Karaman’da durum böyle değil. Yeri geliyor yüksek kayalıkların arasına ekilmiş kenevirlerin, yeri geliyor geniş araziye yayılmış mısır tarlasının ortasındaki haşhaş bitkisinin ele geçirilip imha edildiğini sizlerle paylaşıyoruz. Hazine arazilerine yapılan kenevir ekiminin kimler tarafından yapıldığının tespit edilmesi de zor değil artık! Geçtiğimiz günlerde gündüz vakti tespit edilen ekili alanı gece sulamaya gelen şahıslar yakalanmıştı.

Tabi bütün bunlar medyada yer buldukça okuyucu ‘’Karaman’da suç arttı’’ gibi bir yorum yapabiliyor. Aslında daha önceki yıllarda da suç işleniyordu, ancak bugünkü gibi mücadele edilip açığa çıkmadığından afaki artış varmış gibi bir intiba oluşuyor. Eskiye nazaran Jandarma; dron, kamera izleme, Plaka Takip, GSM sinyali izleme ve fotokapan gibi birçok teknolojik donanıma sahip. Suçların açığa çıkmasında elbette teknoloji ve çok çalışmak kendi başlarına yeterli değil. Karaman Jandarması’nın son birkaç yıldaki başarısının en büyük sebebi halka verdiği ‘Güven’ duygusu. Örneğin; bir bayanın eşinde tarihi eser niteliği taşıyan malzemeler olduğunu, bir şahsın kardeşinde uyuşturucu madde bulunduğunu ihbar etmesi gibi birçok vaka, işte o güven duygusundan geliyor.

Memlekete bağlı ve görevinin şuurunda olan bir Jandarma teşkilatı hizmet sahasında ‘Güven’ adı altında Devlet’e bağlılık mayalıyor. Bu maya öylesine tutuyor ki, hizmet sahasındaki vatandaşlar bazen eş, bazen kardeş olsa dahi haklıyı haksızı seçmekten, Devlet için taraf olmaktan geri durmuyor. Bu açıdan bakıldığında Karaman’ın kırsal kesim halkı da eskiye nazaran daha duyarlı, daha dikkatli diyebiliriz. Ayrıca; haberci açısından bakıldığında aslında bu sözü içtenlikle söyleyebiliriz, ‘’Jandarma çalışıyor, biz işliyoruz, sizler okuyorsunuz’’

Bu vesileyle, son birkaç yıl içerisinde gösterdikleri olağanüstü performans ve çalışmalarından dolayı başta İl Jandarma Alay Komutanı Albay İlhan Şen’e ve şahsında tüm personeline şükranlarımızı sunarız. Öte yandan geçtiğimiz günlerde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Yarbay Osman Alper Durmaz’a bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesi ve mesai arkadaşlarına sabr-ı cemil niyaz ederiz.

 

Haber&Yorum / Behcet Rasimi / Karamanca.net

 

ilhan şen alay komutanlığı alper durmaz karamanda jandarma karaman jandarması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balkondan düşen 2 yaşındaki Nisa Nur hayatını kaybetti
Balkondan düşen 2 yaşındaki Nisa Nur hayatını kaybetti
Uşak’ta tren kazası: 2 ağır yaralı
Uşak’ta tren kazası: 2 ağır yaralı