Karaman’da atlı cirit müsabakası yapılacak

Geçtiğimiz aylarda Karamanca Aktüel Dergisi’nin yaptığı ‘’Atlı Cirit Karaman’a Gelmeli’’ başlıklı..

Karaman’da atlı cirit müsabakası yapılacak
Karaman’da atlı cirit müsabakası yapılacak Karamanca

Geçtiğimiz aylarda Karamanca Aktüel Dergisi’nin yaptığı ‘’Atlı Cirit Karaman’a Gelmeli’’ başlıklı ropörtajı meyvelerini veriyor.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, müsabaka için bir süredir Karaman ve ilçelerinde yer tespiti için araştırma yapıyordu. Yapılan araştırmalar sonucu hem atların barınma ihtiyacının karşılanabileceği, hemde müsabaka için uygun olarak Kazımkarabekir ilçesi tespit edildi. İlçe Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı’nın ata sporuna ev sahipliğini yapacağını belirtmesi üzerine; Atlı Cirit çeyrek final müsabakasının Kazımkarabekir Belediyesi ev sahipliğinde ilçede yapılacağı belirtildi. 7’şer atlı ciritten oluşan iki takımın çeyrek final müsabakası için yarışacağı karşılaşmaya yoğun ilgi beklenirken, gelecek olan takımların Balıkesir ve Konya illerindeki karşılaşmaların kazananları olacağı öğrenildi.

Öte yandan ilimizde tarihte çok kez yapılmasına karşın, son yıllarda unutulan bu ata sporunun Karaman’da yeniden canlanması heyecanla karşılandı. Karamanca Aktüel Dergisi’ne verdiği röportajın ardından bu sporun Karaman’da yapılması için yoğun çaba sarfeden ilimizdeki tek Atlı Cirit hakemi Arzu Kırıt, gelişmelerden memnun olduğunu belirterek ‘’Kazımkarabekir Belediyemiz Orta Asya’dan başlayıp Anadolu’ya kadar uzanan Kadim Türk Kültürünün ata sporuna ev sahipliği yapacak, belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum’’ dedi.

Karşılaşmanın 1 ağustos Çarşamba Günü Kazımkarabekir ilçesinde yapılacağı bildirildi.

 

atlı cirit müsabakası kazımkarabekir karaman çeyrek final karşılaşması karamanda arzı kırıt ali ihsan alanlı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balkondan düşen 2 yaşındaki Nisa Nur hayatını kaybetti
Balkondan düşen 2 yaşındaki Nisa Nur hayatını kaybetti
Uşak’ta tren kazası: 2 ağır yaralı
Uşak’ta tren kazası: 2 ağır yaralı