Advert Advert

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hatay’da kanaat önderleriyle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hatay’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi..

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hatay’da kanaat önderleriyle bir araya geldi
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hatay’da kanaat önderleriyle bir araya geldi
Advert

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hatay’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.
Hatay’da bulunan STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hatay’ın farklı inançlardan, mezheplerden ve kültürlerden insanları içerisinde barındıran bir şehir olduğuna işaret ederek, “Hatay muhacirlere ensar olması ile öne çıkmaktadır. İlk ensarlığı da bundan 2 bin sene önce Habib-i Neccar’a yapmıştır. Bugün de yaklaşık 500 bin muhacire ensarlık yapıyor” şeklinde konuştu.
Başkan Erbaş, Kanaat önderinin ve sivil toplum kuruluşlarının toplumdaki rolüne işaret ederek, “Kanaat önderinin ve sivil toplum kuruluşları, toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlarlar. Toplumda iyiliğin ve huzurun teminatıdırlar” dedi.

“İyilik için bir araya gelenler güçlü olursa, fitne ve bozgunculuk için bir araya gelenler başarılı olamayacak”
İyilik ve erdem için bir araya gelenler güçlü olursa fitne ve bozgunculuk için bir araya gelenler başarılı olamayacaklarına dikkat çeken Erbaş, “Kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları iyilikte yardımlaşıyorlar. Düşmanlıkta ve günahta insanların buluşmasını önlemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Sorunlarımızın gerçek nedenlerini bilemezsek çözüm bulamayız”
Erbaş, İslam coğrafyasının ve insanlığın yaşadığı sorunlara dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün coğrafyamızın, ümmetin ve insanlığın yaşadığı sorunlar açlık, yoksulluk, savaşlar, bunalımlar, dünyevileşme, birlik ve kardeşliğin zayıflaması, bencillik gibi sorunlardır. Sorunlarımızın gerçek nedenlerini bilemezsek çözüm bulamayız. Onun için yaşanan problemleri çok iyi müzakere etmeliyiz. Bu toplantımızın en önemli araçlarından birisi de budur.”
Ümmetin zayıflamasına sebep olan unsurların fitne, tefrika, ırkçılık, mezhep çatışmaları, meşrep kavgaları ve cehalet olduğunu kaydeden Erbaş, “Bizler, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri olarak bunlarla mücadele etmek zorundayız. Fitnenin ne büyük kötülüklere sebep olduğunu görerek yaşıyoruz. Bunu çocuklarımıza, gençlerimize ve bütün insanlığa anlatmak zorundayız” diye konuştu.

“İlimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle problemleri çözmeye çalışacağız”
Erbaş, tarihte Avrupa’nın yaşadığı ve milyonlarca insanın hayatını kaybettiği mezhep savaşlarını şimdi İslam dünyasında ortaya çıkarmaya çalışan bir takım planlar olduğuna vurgu yaparak, “Müslümanlar bu planları gördü. Bu planları ortadan kaldırmak için gayret etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Sorunların çözümü noktasında aktif rol alınması gerektiğinin altını çizen Erbaş, “Bütün sorunların çözümünde bizlerin, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin rolü olacak. İlimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle bu problemleri çözmeye çalışacağız” dedi.

“Gençlere İslam’ın ilkelerine göre rol model olmalıyız”
STK’ların çalışmalarının önemine değinen Erbaş, şunları söyledi:
“Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında en önemli husus, Allah rızasını kazanmak ve samimi, beklentisiz çalışmalar yapmaktır. Özellikle gençlik konusunda fedakâr ve özverili çalışmalar yapılmamız gerekiyor. Gençlerin daha sağlıklı bir eğitim almalarını sağlamalıyız. İslam’ın ilkelerine göre onlara rol model olmalıyız.”
Sağlıksız din bilgisinin toplumda oluşturduğu tahribatı anlatan Erbaş, “Sağlıklı dini bilgiyi gençlerimize vermeliyiz. Ölçümüz Kur’an ve Sünnet, bu ikisini birbirinden ayırmak İslam’a ihanettir. Böyle bir dini eğitimi vermek için hepimiz el birliği yapmalıyız” şeklinde konuştu.
Toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Diyanet’in üst düzey yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve kanaat önderi katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
29 bin 888 adet sentetik ecza malzemesi ele geçirdi
29 bin 888 adet sentetik ecza malzemesi ele geçirdi
Samsun’da traktör yuvarlandı: 1 ölü
Samsun’da traktör yuvarlandı: 1 ölü