Dana Adası'na Operasyon

Mersin İl Jandarma ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, Dana Adası’nda...

Dana Adası'na Operasyon
Dana Adası'na Operasyon Karamanca

Mersin İl Jandarma ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, Dana Adası’nda arama ve tarama operasyonu düzenledi.

Geçmişte Pithyussa olarak bilinen Dana Adası, arkeolojik araştırmalara göre 274 gemiyi yapabilecek kadar dev bir tersane yapısına sahip. M.Ö. 1200’de Geç Tunç çağında da bu tersanenin kullanıldığı düşünülüyor. Hitit İmparatorluğu’nun yıkıldığı tarih olan 1200 yılı bu adada yaşayanların Hititleri yıkan deniz halklarından Denyen halkı olduğu iddialarını beraberinde getiriyor. Adanın bu gizemli geçmişi ve üzerinde bulunan tarihsel kalıntılar definecilerin hayli ilgisini çekiyor.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, narkotik tespit planı kapsamında, kültür ve tabiat varlıklarının kontrolü ile define maksatlı kaçak kazı olaylarının engellenmesi amacıyla Pityussa Adası olarak bilinen Dana Adası’na operasyon düzenledi.

TSCG 305 Komutanlığına ait Sahil Güvenlik botu ile Dana Adası’na düzenlenen operasyon, drone ile havadan da takip edildi. Jandarma özel timlerinin de bulunduğu 56 personelin katıldığı operasyonda, narkotik köpekleri Çaylak ve Hasır’da katıldı. Operasyonda ayrıca muhtemel kenevir ekim alanlarının da tespiti yapıldı.

 

kaçak kazı tarihi eser define pithyussa dana adası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TIR önündeki TIR'ın dorsesine çarptı sürücü yaralandı
TIR önündeki TIR'ın dorsesine çarptı sürücü yaralandı
Bin 500 kilometrelik uyuşturucu sevkiyatı Antalya’da son buldu
Bin 500 kilometrelik uyuşturucu sevkiyatı Antalya’da son buldu