Uşak’ı karşılıksız çekte ilk sıraya koyan rapor düzeltildi

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), karşılıksız çek oranında Uşak ilini ilk sırada çıkaran ve Uşaklı sanayici ve esnafların itibarını sarsan yanlış belirlediği istatiksel bilgiler Uşak Ticaret ve Sanayi Odasının itirazı ile düzeltildi..

Uşak’ı karşılıksız çekte ilk sıraya koyan rapor düzeltildi
Uşak’ı karşılıksız çekte ilk sıraya koyan rapor düzeltildi
Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), karşılıksız çek oranında Uşak ilini ilk sırada çıkaran ve Uşaklı sanayici ve esnafların itibarını sarsan yanlış belirlediği istatiksel bilgiler Uşak Ticaret ve Sanayi Odasının itirazı ile düzeltildi.
Türkiye Bankalar Birliği, 2017 Ocak-Nisan dönemi çek istatistiklerini açıkladığı raporda Uşak, tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu birinci il olarak gösterilmişti.
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ilin ekonomik itibarını önemli ölçüde etkileyecek olan bu raporda yanlışlık olduğunu tespit ederek, TBB’ye istatistiki verileri tekrar incelemesi için başvuruda bulundu. Türkiye Bankalar Birliği Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu üzerine, risk merkezine bildirim yapan üyelerle gerçekleştirdiği çalışmada, bildiri yapan üyelerde, sehven yapılan hatalı çek tutarı nedeniyle oranın gerçekte yüzde 3,3 iken yüzde 26 olarak hesaplandığı tespit edildi. Gerekli düzeltmeler yapılarak, güncellenen "Karşılıksız Çek Bilgileri" ve "Karşılıksız Çeklerin Coğrafi Bölgeler Bazında Dağılımı’’ istatistiklerinin yer aldığı kamuoyu duyurusu www.riskmerkezi.org adresinden yayınlandı.
Konu hakkında bilgilendirme dilekçesi Türkiye Bankalar Birliği tarafından Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ‘na uyarı ve bilgilendirme için teşekkürlerine sunarak iletildi. Düzenlenen verilere göre Uşak, karşılıksız çek oranında Mart ayında yüzde 3,3 ile 18. sırada, Nisan ayında yüzde 2,8 oranla 26. sırada yer aldı. Uşak 2017 ortalamasına ise yüzde 3,4 oranıyla 20. sırada yer aldı.
Uşak’ın ekonomik itibarını zedeleyecek böyle bir bilgiyi düzeltmekten dolayı gurur duyduklarını belirten Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir; "Türkiye Bankalar Birliği tarafından her ay karşılıksız çeklere ait istatistikler yayınlanıyor. Geçen ay yayınlanan istatistiklerde hatalı veri nedeniyle Uşak, Türkiye’de karşılıksız çek oranı en yüksek olan il olarak görünüyordu. Söz konusu istatistik, piyasada ilimize duyulan güveni ağır şekilde yıpratacaktı. Bizlerde ivedi olarak konu ile ilgili araştırma yaptık. Bir yandan ildeki bankalarla görüşürken bir yandan geçmiş dönemleri inceledik. Bir gün gibi kısa bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu çalışma sonucu söz konusu istatistiklerde Uşak’ın Mart ayı oranının yüzde 26 olarak belirlenmesinin hatalı olduğu kanaatine vardık. TBB ile hemen temasa geçtik ve onlarda hemen bir inceleme başlattı. İnceleme sonucu, yanlış olan yüzde 26’lık oran,yüzde 3,3 olarak belirledi. Böyle bir yanlışlığın düzeltilmesi hem işadamlarımızı hem ekonomimizi aklamıştır. Bu yanlış veriler belki de pek çok yeni ticari girişimimizi engelleyecekti. Kısa zamanda düzelttikleri bu bilgiden dolayı ve göstermiş oldukları duyarlı tutum için Türkiye Bankalar Birliği’ne teşekkür ederiz’’ dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uşak’ta 4 tefeci gözaltına alındı
Uşak’ta 4 tefeci gözaltına alındı
Göçmen leylekler köy sakini gibi
Göçmen leylekler köy sakini gibi