Diyarbakır’ın tarihi taşlara işleniyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, istihdamı artırmak ve kalifiyeli eleman yetiştirmek amacıyla sertifikalı Taş Restoratörülüğü (Taş İşçiliği) kursu açtı. Kentin tarihini taşlara işleyen kursiyerler, kursu başarıyla tamamlamaları halinde sektörde çalışmaya başlayacak..

Diyarbakır’ın tarihi taşlara işleniyor
Diyarbakır’ın tarihi taşlara işleniyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, istihdamı artırmak ve kalifiyeli eleman yetiştirmek amacıyla sertifikalı Taş Restoratörülüğü (Taş İşçiliği) kursu açtı. Kentin tarihini taşlara işleyen kursiyerler, kursu başarıyla tamamlamaları halinde sektörde çalışmaya başlayacak.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, istihdamı artırmak amacıyla birçok dalda Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda açtığı kurs ve atölye çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (DİSMEK) kapsamında Taş Restoratörlüğü (Taş İşçiliği) kursu mayıs ayı başında 3’ü kadın toplam 20 kursiyerin katılımıyla başladı. İlk grubun eğitimleri tamamlandıktan sonra kurs, 20 kursiyerlik ikinci grupla devam edecek. Kurs eğitimleri, hafta içi her gün 08.30 ila 12.30 saatleri arasında yapılacak ve kurs 2017 yılı sonuna kadar devam edecek. 40 kursiyer, açılan Taş işçiliği kursunu başarıyla tamamlamasının ardından sektörde çalışmaya başlayacak ve ekmeklerini taştan çıkaracak.

Çekiç ve murçla öğrenim başlıyor
Kursun ana malzemesini volkanik ve bazalt taşlar oluştururken, tüm malzemeler ücretsiz olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından temin ediliyor. Kursiyerler, ilk etapta çekiç ve murç kullanımını öğreniyor. Ardından taşlar üzerinde pratik yapan öğrenciler, resim ve kabartma hakkında bilgi ediniyor. Cilalı taşların üzerine figürler çizen öğrenciler, ardından çizdikleri figürlerin daha belirgin olması için oyma işlemine başlıyor. Taş işlemesine küçük boyutlarda başlayan kursiyerler, ustalaştıkça üzerinde çalışılan taşların boyutları büyümeye başlıyor. Son olarak kursiyerler, taşlar üzerinde 3 boyutlu kabartmalara geçerek eğitimlerini tamamlıyor. Kursiyerler, daha çok ham bazalt ve volkanik taşlara, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürü olan Sur, Ongözlü Köprü, Keçi Burcu, Dörtayaklı Minare ve burçlar üzerinde yer alan çeşitli figürleri işleyerek ustalaşmaya çalışıyor.

Kursta iş güvenliği ön planda
Taş işçiliği eğitim programında kursiyerlerin iş güvenliği ön planda tutuluyor. Ortamın aşırı tozlanması nedeniyle dersler Sümerpark’ta açık alanda devam ediyor. Yine taş üzerinde çekiç ve murç kullanımında küçük taşların gözlere zarar vermemesi için gözlük kullanımı zorunlu kılınıyor.

Kursiyerler birçok alanda çalışabilecek
Kursu başarıyla tamamlayan öğrenciler, Suriçi’nde bulunan tarihi evlerin restorasyonunda, taş eskitmeciliği alanında ve rölyef sektöründe iş bulma imkanı yakalayacak.
Kursu başarıyla tamamlayan öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek. Ayrıca kursiyerlere, İŞKUR tarafından kursa devam ettiği günler baz alınarak günlük 20 TL ücret verilecek ve kursiyerlerin sağlık sigortaları yatırılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bin 500 kilometrelik uyuşturucu sevkiyatı Antalya’da son buldu
Bin 500 kilometrelik uyuşturucu sevkiyatı Antalya’da son buldu
Kaza kurşunu ile şehit olan asker memleketine uğurlandı
Kaza kurşunu ile şehit olan asker memleketine uğurlandı