Karaman’daki Bu Sır Çözülmeyi Bekliyor

2012 yılında Karaman’da düzenlenen etkinliklerle kutlanan 735. Türk Dil Bayramının

Karaman’daki Bu Sır Çözülmeyi Bekliyor
Karaman’daki Bu Sır Çözülmeyi Bekliyor Karamanca

2012 yılında Karaman’da düzenlenen etkinliklerle kutlanan 735. Türk Dil Bayramının üzerinden yıllar geçmesine karşın o dönemde yapılan harcamaların üzerindeki sır perdesi bir türlü aralanamıyor.

Kamuoyunu uzun süre meşgul eden olayla ilgili dosya hakkında, geçtiğimiz aylarda soruşturma başlatıldı. Soruşturma süresince konuyla ilgili iki kurum olan Karaman belediyesi ve il özel idaresi arasında mekik dokuyan evrakların bir dönem kısmi olarak kaybolduğu bile konuşuldu. Dosya içerisindeki harcamalarda şişirme olduğunun yanı sıra özellikle iki günlük otel giderinin 40 bin TL gösterildiği gibi iddialar var. Yapılan inceleme sonucunda kamu çalışanlarına çıkartılan Zimmet, sonunda tebliğ edilmeye başlandı.

Zimmet Nedir

TCK Madde 247’ye göre Zimmet suçu kamu görevlisi olan şahsın, görevi nedeniyle zilliyetliği kendisine verilmiş olan veya gözetimiyle sorumlu olduğu mallar üzerinde görev çerçevesine aykırı bir şekilde tasarrufta bulunması, bu malları kendisinin veya irtibatlı bulunduğu bir başkasının zimmetine geçirmesi olarak tanımlanıyor.

Başrolde Hacı Osman Ünüvar ve Salih Baldız Var

Toplamda 6 kişiye çıkartılan Zimmette en yüksek rakamlar, eski il özel idaresi genel sekreteri Salih Baldız ve Karaman belediye başkan yardımcısı Hacı Osman Ünüvar’a çıktı. Gecikme faizi de eklenen zimmetlerde 30 bin Tl den başlayan rakamlar bu iki isme gelindiğinde 200 binin üstüne çıkıyor.

Şu günlerde Trabzon’un Araklı ilçe kaymakamlığına atanan, il özel idaresi genel sekreteri Ahmet Günaydın tarafından Yaklaşık üç ay evvel kişilere ‘Zimmet’ çıkartılarak ödemeleri istenen tutarlar, siyasilerin baskısı sonucu sümel altı edilmişti. Geçen hafta izinli olan Ahmet Günaydın, 05.12.2016 Pazartesi göreve başladığı ilk günde acele ile tekrardan ödeme emrini giderayak hazırlatıp imzalayarak tebliğe gönderdi. Tayin olduğu bilgisi alındıktan sonra hazırlanan bu ödeme emri, Karaman’da bir siyasi hesaplaşma mı var sorusunu akıllara getirdi.

Zimmet mi Himmet mi?

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yurt genelinde başlatılan FETÖ operasyonları çerçevesinde tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenilen eski Karaman il özel idaresi genel sekreteri Salih Baldız’ın bu dosyada olması ve dosyanın uzun bir zaman süresince çözülememesi Devletin parasının hangi işlerde kullanıldığı konusunda şüpheleri iyiden iyiye artırıyor. Karaman’da 4 yıl önce harcanan devlete ait paraların hesabını kim verecek? Bu paralar nerede kullanıldı veya kimlere verildi, akıbeti nedir? Böylesi bir dosyada en önemli iki isimden birisi olan Hacı Osman Ünüvar’ın halen belediye içerisinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü gibi yoğun para trafiği yaşanan bir birime bakması ne kadar doğru? Veya bu dosyada adı geçen birinin ‘’Bana bu parayı ödettirmeyin, konuşurum’’ diyerek siyasilere meydan okuduğu doğru mu?

Karaman kamuoyu bu soruların cevabını ve gerekli yaptırımın yapılmasını bekliyor.

 

Haber / Karamanca.net / Be. Ra

Yakında: Karaman’daki İhaleler

salih baldız hacı osman ünüvar türk dil bayramı kutlamaları sır karaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önce otomobile ardından tıra çarptı 7 yaralı
Önce otomobile ardından tıra çarptı 7 yaralı
Antalya merkezli uyuşturucu operasyonu 11 gözaltı
Antalya merkezli uyuşturucu operasyonu 11 gözaltı