Antalya’da 2 çoban ve 400 koyunun kar esareti mutlu sonla bitti

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi sınırları içinde bulunan 1650 metre rakımlı Cinbiti-Muzkent yaylasında kar ve tipi sebebiyle mahsur kalan 2 çoban ve 400 koyun, belediye ekiplerinin 10 saatlik çalışma sonrası yolu açmasıyla esaretten kurtuldu..

Antalya’da 2 çoban ve 400 koyunun kar esareti mutlu sonla bitti
Antalya’da 2 çoban ve 400 koyunun kar esareti mutlu sonla bitti
Antalya’nın Gazipaşa ilçesi sınırları içinde bulunan 1650 metre rakımlı Cinbiti-Muzkent yaylasında kar ve tipi sebebiyle mahsur kalan 2 çoban ve 400 koyun, belediye ekiplerinin 10 saatlik çalışma sonrası yolu açmasıyla esaretten kurtuldu.
Gazipaşa’da hayvancılıkla uğraşan Eşref Özkan ve Hakan Tuncer, Nisan’dan bu yana 400 çobanı otlattıkları Gazipaşa’ya 65 kilometre uzaklıkta ve 1650 metre yükseklikteki Cinbiti-Muzkent yaylasında mahsur kaldı. 400’ü aşkın koyunla birlikte yaklaşık 8 aydır bulundukları yayladan inme planı yapan Özkan ve Tuncer, kar yağışının bir anda bastırmasıyla kar esareti yaşadı. Yolların kapandığı bölgede güçlükle de olsa telefonla babasına ulaşan Hakan Tuncer, yardım istedi. Hakan Tuncer’in babası Ahmet Tuncer durumu önce jandarmaya ardından da Gazipaşa Belediyesine iletti.

Kepçeler yola çıktı
2 çoban ve 400 koyunun yaylada mahsur kaldığı haberini alan Gazipaşa Belediyesi, kepçe ve iş makinelerini seferber etti. 5 saat süren zorlu yolculuk sonrası bölgeye ulaşan iş makineleri, yarım metreyi bulan kar kalınlığıyla kapanan yolları saatler süren çalışmanın ardından trafiğe açtı. Yolların açılmasıyla birlikte çobanlar ile koyunlarının tahliyesi yapıldı.
Çoban Hakan Tuncer’in babası Ahmet Tuncer, birkaç güne kadar yayladan ayrılmayı planladıklarını ancak bir anda başlayan kar yağışının buna engel olduğunu söyledi. Yaylada mera ve su bolluğu nedeniyle hayvancılık yaptıklarını belirten Tuncer, "Hayvanlarımızı getirmeyi düşündük ancak kar çok yumuşaktı. Hayvanlar kara batınca kıpırdayamadı. Çareyi yetkililere haber vermekte bulduk. Sağolsunlar belediye ekipleri gelerek çocuklarımızı ve koyunlarımızı kurtardı. Allah razı olsun" dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uşak’ta 4 tefeci gözaltına alındı
Uşak’ta 4 tefeci gözaltına alındı
Göçmen leylekler köy sakini gibi
Göçmen leylekler köy sakini gibi