Kızıltepe’de gübre satıcılarından organik gübreye destek

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki esnaf, kimyevi gübre yerine organik gübre fikrini destekledi. Esnaf, bu uygulama ile özellikle kimyevi gübreden imal edilen bomba yapımının da önüne geçilmiş olacağını dile getirdi..

Kızıltepe’de gübre satıcılarından organik gübreye destek
Kızıltepe’de gübre satıcılarından organik gübreye destek
Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki esnaf, kimyevi gübre yerine organik gübre fikrini destekledi. Esnaf, bu uygulama ile özellikle kimyevi gübreden imal edilen bomba yapımının da önüne geçilmiş olacağını dile getirdi.
Gübre satıcısı Ahmet Ökmen, organik gübrenin toprağın ömrünü de uzattığını söyledi. Ökmen, "Bize miras olan bu toprağı rahatlıkla torunlarımıza bırakma imkanı veriyor. Ama kimyevi gübrenin öyle bir durumu yok . Organik gübreyi tavsiye ederim ama kısa dönemde organik gübrenin fayda sağlayacağını sanmıyorum. Çünkü herkes alıştığı gübreyi kullanır, ondan dolayı kısa dönemde kimyevi gübrenin kalkması doğru değildir. Ama uzun dönemde organik gübrenin piyasaya girmesi ve kimyevi gübrenin kaldırılması daha doğru olur" dedi.
Gübre satıcısı Necim Beken, buğday pazarında gübre işi yaptığını ve organik gübre ile buğday veriminin daha fazla olacağını söyledi. Beken, "Bu organik gübrede buğday verimi fazla olur. Kimyasal gübre ise insanların zararı olur. Kimyevi gübre hem insana hem de toprağa zarar verir" diye konuştu.
Ziraat Mühendisi Mehmet Değer, devletin hayata geçirmek istediği kimyasal gübre yerine organik gübre fikrinin olumlu ve önemli olduğunu söyledi. Değer, "Hem insanlarımız hem bölgemiz hem de topraklarımız için daha önemli ve daha faydalı olur. Kimyasal gübrenin içerisinde bulunan katkı maddesi yüksek olduğundan bu yıllar içerisinde arazinin çoraklaşmasına neden oluyor. İçinde bulunan kimyasal maddenin fazla olması toprağa zarardır. Bunun yerine organik gübrelerin getirilmesi hem insan sağlığı açısından hem de toprağın sağlığı açısından çok çok önemlidir" şeklinde konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anne ve babasını bıçaklayark öldürdü
Anne ve babasını bıçaklayark öldürdü
Ev sahibi sahura kalktığı sırada evine giren hırsız tarafından bıçaklandı
Ev sahibi sahura kalktığı sırada evine giren hırsız tarafından bıçaklandı