Perge’den çıkartılan 12 yeni eser sergilenmeye başladı

Perge antik kentindeki kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan 12 yeni eser, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Avcı, birçok eserin Türkiye’den çalınarak, yurt dışında o eserlerin uygarlığa hizmetmiş gibi lanse edilmesine de tepki gösterdi..

Perge’den çıkartılan 12 yeni eser sergilenmeye başladı
Perge’den çıkartılan 12 yeni eser sergilenmeye başladı
Perge antik kentindeki kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan 12 yeni eser, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Avcı, birçok eserin Türkiye’den çalınarak, yurt dışında o eserlerin uygarlığa hizmetmiş gibi lanse edilmesine de tepki gösterdi.
2015 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkartılan ve restore edilerek Antalya Müzesi’ne getirilen Perge heykellerinin tanıtımı için açılış töreni düzenlendi.
Sergi açılışında konuşan Bakan Nabi Avcı, Perge’den çıkartılan heykellerin her birinin özel bir eser olduğuna değindi. Çıkartılan heykellerin hepsine için ayrı bir müze açılması gerektiğini söyleyen Bakan Avcı, “Biz Antalya’da, beklide dünyanın bu ölçekte heykel barındıran en büyük müzesindeyiz Sadece biz değil misafirlerimize de Antalya’ya gelen milyonlarca turiste tanıtamıyoruz. Bu sadece müzeyle ilgili bir zaafımız değil genel bir zaaf” dedi.
“Perge , bir şehircilik harikasıdır ”
Perge’nin mimarı bir harika olduğuna dikkat çeken Bakan Nabi Avcı, Perge’nin antik kenti Roma kentleri içerisinde en güzel planlanmış yapıya sahip olduğunu ve eski dünyanın en güzel kentlerinden olduğunu söyledi. Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir şehircilik harikasıdır Perge. Dolayısıyla bugün gerçekten her biri kendi başına müzeyi hak edecek eserleri buraya katmakla dünyanın en zengin arkeoloji müzelerinden birinin inşallah tanıtımını da gerçekleştirmiş bulunuyoruz.”
“Birçok eserimiz çalıntı olarak yurtdışında”
Mevcut eserlerin korunması konusunda yetkililere de teşekkür eden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Kurda kuşa kaptırmayan, bizi yabancı müzelerde bu da mı bizden gitmiş şaşkınlığına uğratmayan emniyet ekiplerimize, görevlilerimize ve halkımıza çok teşekkür ediyorum. Şuanda Yurt dışında pek çok anlı şanlı müzede, maalesef pek çok eserimizin çalıntı olarak adını doğru koyalım, çalıntı olarak, hem Türkiye kamuoyunun hem dünya kamuoyunun bilmesinde yarar var. Bu arada 1961’de bir dükkandan satın aldığı Boğabaşı figürünü de müzemize gönderen Avusturya vatandaşına teşekkür ediyorum. Örnek olsun diliyoruz, buradan bizim tarihi eserlerimizi yağmalayıp, sanki onu uygarlığa hizmet gibi sergileyenlere de bu küçük figürü Türkiye’ye gönderen Avusturyalı tarih severin örnek olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Antalya Valisi Münir Karaoğlu da, Antalya’ya yapılacak olan yeni bir müze için bakanlık tarafından gönderilecek olan 10 milyon liralık ödenek hususunda Bakan Nabi Avcı’ya teşekkür ettiğini belirtti.
Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle Perge Heykeller Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. . Sergi açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra, Antalya Valisi Munir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve çok sayıda tarih sever katıldı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanlar’a FETÖ dolandırıcılığına 7 tutuklama
Almanlar’a FETÖ dolandırıcılığına 7 tutuklama
Uyuşturucu tacirlerinden inanılmaz yöntem
Uyuşturucu tacirlerinden inanılmaz yöntem